Informatika

Harrisova metoda / databáze STRATUM / CAD / 3D Lasersken / foto a video


Počítačová podpora v archeologii
Archeologie se v dnešní době, podobně jako většina vědních oborů, již neobejde bez využití výpočetní techniky. Záchranný archeologický výzkum přináší každoročně desítky tisíc nálezů a fotografii, tisíce listů terénní dokumentace a stovky minut videa. Tak velký „balík“ informací nelze v současnosti pohodlně zpracovat a archivovat jinak než pomocí počítače. Brněnské pracoviště společnosti Archaia (později Archaia Brno) se proto již od svého vzniku v roce 1997 dlouhodobě zabývá vývojem metodiky terénních archeologických výzkumů a jejich zpracováním. Nezbytnou součástí vývoje metodiky je i sledování moderních trendů v oblasti informatiky a geodézie a jejich aplikace v archeologii a při dokumentaci památek.

Informatika v rámci společnosti ARCHAIA Brno
Používání počítače se v archeologii po celou první polovinu 90. let omezovalo především na texty psané v českém software T602 a jednoduchou kartotéku K602 od stejného výrobce. Dynamický vývoj počítačové techniky a software nastartovaný zejména nástupem Windows 95 v roce 1995 se záhy odrazil i v brněnské archeologii. V této době má své počátky hromadné používání balíku Microsoft Office, zejména textového editoru Word. V následujícím roce byl zahájen složitý vývoj specializované databáze určené pro terénní výzkum v prostředí Access 2.0, pojmenované o několik let později - STRATUM. Postupně se prosazovalo také používání zahraničního software na tvorbu stratigrafických matic, nejprve byl používán WINBASP od kolegů z německého Bonnu, a po té ArchED vyvíjený dnes pod hlavičkou vídeňské univerzity. Od roku 1998 jsou postupně digitalizovány také terénní plány pomocí CAD - Microstation 95. Digitální fotografie se plně prosadila až v roce 2004 s nástupem cenově dostupných digitálních zrcadlovek s rozlišením nad 6 mpx. Veškeré kinofilmy (negativy a diapozitivy) od roku 1997 jsou naskenovány a archivovány ve fotokvalitě 10 x 15 cm. V roce 2001 byla zahájena také dokumentace všech výzkumů digitální videokamerou. S tvorbou nálezových zpráv a nejrůznějších elektronických výstupů je spojena také úprava fotografií a videa v programech Corel Draw a Adobe Premiere.

3D lasersken
Další mezník v oblasti dokumentace a zaměřování byl překonán v roce 2003, kdy byl poprvé na archeologickém výzkumu v České republice vyzkoušen 3D laserscan, v rámci záchranného archeologického výzkumu na ulici Pánské v Brně. Aplikaci tohoto zařízení v terénu považujeme za největší revoluci v dokumentaci historických památek a archeologických nálezů v posledních desetiletích.

Elektronické prezentace
Používání programu PowerPoint pro tvorbu vědeckých i populárních prezentací je pro pracovníky naší společnosti již několik let samozřejmostí.

Archivace dat
Veškerá získaná data z našich výzkumů tzn. fotografie, výkresy, texty, databáze jsou archivovány v elektronické podobě na serveru v ústředním pracovišti společnosti Archaia Brno. Veškerá data jsou zálohována na DVD.

Ve stínu hradeb (Ivančice)

07. 04. 2023 – Michal Bučo - Pavel Staněk - Martina Maršíčková - Ondřej Čmelák – zobrazit

Už v průběhu podzimu minulého roku započala rekonstrukce prostoru U tří kohoutů v Ivančicích. Cílem je vybodování nového kruhového obchvatu, který ulehčí dopravě ve městě... Ve stínu hradeb (Ivančice)

07. 04. 2023Archeologie na ulici Spolková v Brně

07. 04. 2023Ohlédnutí za archeologií při rekonstrukci Mendlova náměstí v Brně

12. 02. 2023Zpracování nálezů z novověké jímky ze zámku v Červené Řečici

12. 02. 2023Mendelova podpora archeologie

13. 11. 2022Středověká hrnčířská pec v Černovicích (okr. Pelhřimov)

09. 10. 2022Podzemí ve Světlé nad Sázavou

29. 08. 2022Tajuplná Stará hora

29. 08. 2022Na úbočí Starej Hory - Oslavany

16. 06. 2022Mendelova výstavka