Dendrochronologie a mikroskopické určení dřev

o dendrochronologii / o mikroskopickém určování dřev / dendrovzorky z Brna

Interní projekt nazvaný "Dendrochronologické datování a mikroskopické určování archeologických dřev z archeologických výzkumů společnosti Archaia Brno" prohlubuje spolupráci mezi rozdílnými vědními disciplínami. Na jedné straně archeologií a na straně druhé obory sdružené pod pojmem nauka o dřevě. Výstupem projektu jsou identifikované vzorky dřev a dendrochronologické datování archeologických dřev. Z hlediska dendrochronologie jsou výsledky používány pro tvorbu národních a lokálních standardních chronologií. Určování druhů dřev přispívá k poznání vývoje rozšíření dřevin v období po poslední době ledové. Tento projekt plynule navazuje na dlouholetou spolupráci (od roku 1998) mezi Archaia Brno o.p.s a pracovištěm Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (obrázek), Lesnické a dřevařské fakulty - Ústav nauky o dřevě v současnosti reprezentované především ing. Michalem Rybníčkem. Do dnešního dne bylo makroskopicky a mikroskopicky určeno a současně dendrochronologicky datováno více jak 200 vzorků, které pocházely převážně z Brna a jeho okolí. Od tohoto projektu si obě strany slibují větší multidisciplinární propojení.

Výstupy projektu:

a) dendrochronologické datování vzorků dřev
b) budování nových a zpřesňování stávajících dendrochronologických standardních chronologií
c) určení druhu dřeva na úroveň botanického rodu
d) ověření a vylepšení výše uvedených metodik

Výstupem projektu jsou dílčí závěrečné zprávy z jednotlivých výzkumů, publikace v odborných a vědeckých časopisech a prezentace na konferencích a seminářích.

Dosavadní odborné publikace:

Dvorská, J. - Merta, D. - Peška, M. 2002: Dendrochronologie v historickém jádru Brna, in: Ve službách archeologie III, Brno, s. 31-39.
Merta, D. - Peška, M. - Zůbek, A. 2003: Dřevěné stavební prvky z velkého špalíčku v Brně, in: Ve službách archeologie IV, Brno, s. 202-207.
Merta, D. - Rybníček, M. - Zůbek, A. 2004: Ke stavebnímu založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně - Zábrdovicích, in: Ve službách archeologie V, Brno, s. 146-151.



Projekt je prozatím realizován bez jakýchkoli finančních prostředků z jiných zdrojů

Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)

13. 09. 2024 – Lenka Sedláčková – Kristýna Kuklová – zobrazit

Archeologický výzkum při rozsáhlé rekonstrukci teplovodní sítě v prostoru dnešních Štýřic přinesl další překvapivý objev. Po výzkumu starobrněnského hřbitova ve Vojtově ulici, kde se podařilo odkrýt více jak 200 pohřbů, jsme se na skok přesunuli do ulice Polní, kde zbývalo prozkoumat ještě poslední menší plochu... Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)

30. 08. 2024Stará Pošta Rousínov

19. 08. 2024Že by zase ti Římané?

11. 08. 2024Pátrání po nejstarších dějinách Letkovic

20. 05. 2024Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře