Dendrochronologie a mikroskopické určení dřev

o dendrochronologii / o mikroskopickém určování dřev / dendrovzorky z Brna

Interní projekt nazvaný "Dendrochronologické datování a mikroskopické určování archeologických dřev z archeologických výzkumů společnosti Archaia Brno" prohlubuje spolupráci mezi rozdílnými vědními disciplínami. Na jedné straně archeologií a na straně druhé obory sdružené pod pojmem nauka o dřevě. Výstupem projektu jsou identifikované vzorky dřev a dendrochronologické datování archeologických dřev. Z hlediska dendrochronologie jsou výsledky používány pro tvorbu národních a lokálních standardních chronologií. Určování druhů dřev přispívá k poznání vývoje rozšíření dřevin v období po poslední době ledové. Tento projekt plynule navazuje na dlouholetou spolupráci (od roku 1998) mezi Archaia Brno o.p.s a pracovištěm Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (obrázek), Lesnické a dřevařské fakulty - Ústav nauky o dřevě v současnosti reprezentované především ing. Michalem Rybníčkem. Do dnešního dne bylo makroskopicky a mikroskopicky určeno a současně dendrochronologicky datováno více jak 200 vzorků, které pocházely převážně z Brna a jeho okolí. Od tohoto projektu si obě strany slibují větší multidisciplinární propojení.

Výstupy projektu:

a) dendrochronologické datování vzorků dřev
b) budování nových a zpřesňování stávajících dendrochronologických standardních chronologií
c) určení druhu dřeva na úroveň botanického rodu
d) ověření a vylepšení výše uvedených metodik

Výstupem projektu jsou dílčí závěrečné zprávy z jednotlivých výzkumů, publikace v odborných a vědeckých časopisech a prezentace na konferencích a seminářích.

Dosavadní odborné publikace:

Dvorská, J. - Merta, D. - Peška, M. 2002: Dendrochronologie v historickém jádru Brna, in: Ve službách archeologie III, Brno, s. 31-39.
Merta, D. - Peška, M. - Zůbek, A. 2003: Dřevěné stavební prvky z velkého špalíčku v Brně, in: Ve službách archeologie IV, Brno, s. 202-207.
Merta, D. - Rybníček, M. - Zůbek, A. 2004: Ke stavebnímu založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně - Zábrdovicích, in: Ve službách archeologie V, Brno, s. 146-151.



Projekt je prozatím realizován bez jakýchkoli finančních prostředků z jiných zdrojů

Zpracování nálezů z novověké jímky ze zámku v Červené Řečici

12. 02. 2023 – P. Duffek–K. Těsnohlídková–V. Gondžalová–A. Kuchař–E. Bílková – zobrazit

Zatímco vysočinu sevřel mráz a stavební ruch skoro utichl, věnujeme se zpracování výzkumů z minulých let. O výzkumu na zámku v Červené Řečici jsme referovali v říjnu roku 2020 a slíbili jsme, že o dalších výsledcích budeme pravidelně informovat... Zpracování nálezů z novověké jímky ze zámku v Červené Řečici

12. 02. 2023Mendelova podpora archeologie

13. 11. 2022Středověká hrnčířská pec v Černovicích (okr. Pelhřimov)

09. 10. 2022Podzemí ve Světlé nad Sázavou

29. 08. 2022Tajuplná Stará hora

29. 08. 2022Na úbočí Starej Hory - Oslavany

16. 06. 2022Mendelova výstavka

16. 06. 20225.etapa záchranného výzkumu na Vlněně v Brně a pozvánka na komentovanou prohlídku

16. 06. 2022Mnich, nebo rytíř?

25. 04. 2022SZ Lysice a záchranný archeologický výzkum