Věda a výzkum

V současnosti se Archaia Brno, o. p. s. z odborného hlediska zaměřuje především na záchranné a předstihové archeologické výzkumy a stavebně historické průzkumy (SHP) ohrožených památek. Snaží se také aktivně působit na památkovou péči s cílem zachovat maximum archeologických a architektonických pramenů, popř. prosadit před jejich zánikem alespoň co nejkvalitnější výzkum a dokumentaci. Kromě těchto dvou úkolů tvoří hlavní odbornou náplň činnosti firmy zpracování výsledků výzkumů do vědecky využitelných nálezových zpráv a jejich zpřístupnění v odborné literatuře.

Pracovníci společnosti pracují na několika vědeckých grantových projektech, vyvíjejí publikační činnost a pravidelně se aktivně účastní místních i zahraničních odborných konferencí, především s medievalistickou tématikou (Archeologia historica, Archeologia technica, Dějiny staveb, Záchranné výzkumy na Moravě a ve Slezsku, Přírodovědné metody v archeologii a antropologii aj.). Naše společnost pořádá od r. 2002 také vlastní konferenci FORUM URBES MEDII AEVI (FUMA), věnovanou různým tématům urbánní archeologie (městské archeologie).

Kromě badatelské činnosti se snaží odborní pracovníci dále rozvíjet a zefektivňovat metodiku terénního výzkumu a zpracování jeho výsledků. Za tímto účelem vytvářejí jednak standardy pro jednotlivé pracovní a dokumentační postupy, jednak také specializovaný software pro vyhodnocení výsledků terénních výzkumů a archivaci dat. Významná je spolupráce s Ústavem archeologie a muzeologie FF MU Brno. Archaia Brno zde pořádá přednáškový blok pro studenty archeologie, zaměřený na metodiku terénního výzkumu a jeho právní, organizační a etické otázky. Společnost poskytuje studentům Ústavu archeologie a muzeologie materiál ze svých výzkumů ke zpracování formou seminárních a diplomových prací a přispívá tak zároveň k jeho včasnému vědeckému vyhodnocení. Odborní pracovníci zároveň působí jako konzultanti zadaných prací. Při záchranných výzkumech pořádaných společností získávají také mnozí studenti archeologie cenné praktické zkušenosti.

Pod hlavičkou projektu Area brunensis pracovníci společnosti Archaia Brno systematicky vědecky pracují na odhalování historické topografie středověkého Brna. Projekt je interdisciplinární a podílí se na něm řada odborných pracovníků z jiných institucí.

Jací byli novověcí obyvatelé Veselí nad Moravou?

20. 10. 2023 – Michala Přibylová–Kristýna Kuklová–Jakub Šimík–Martin Fojtík – zobrazit

Při rekonstrukci vozovky I/54 a I/55 ve Veselí nad Moravou byl prozkoumán hřbitov kolem kostela Panny Marie. Během šesti týdnů bylo vyzvednuto celkem 525 pohřbů... Jací byli novověcí obyvatelé Veselí nad Moravou?

20. 10. 2023Archeologický výzkum na Pernštejně 2023

20. 10. 2023Tomografická analýza odhalila podobu razidla z nálezu v Jihlavě

20. 10. 2023Starobrněnský haltýř

07. 04. 2023Ve stínu hradeb (Ivančice)

07. 04. 2023Archeologie na ulici Spolková v Brně

07. 04. 2023Ohlédnutí za archeologií při rekonstrukci Mendlova náměstí v Brně

12. 02. 2023Zpracování nálezů z novověké jímky ze zámku v Červené Řečici

12. 02. 2023Mendelova podpora archeologie

13. 11. 2022Středověká hrnčířská pec v Černovicích (okr. Pelhřimov)