Symposium Europa Subterranea 2012 Jihlava

Ve dnech 25.-28. května 2012 se v Jihlavě koná menší mezinárodní symposium Europa Subterranea, zaměřené na dějiny hornictví. Zakladatelem tohoto podujetí je neziskové občanské sdružení Institute Europa Subterranea (IES) se sídlem v Nizozemí. IES se v definitivní podobě ustavil roku 2007, navazoval však na aktivity jednotlivců i subjektů, které již dříve plodně a úspěšně spolupracovali v oblasti výzkumu, studia a popularizace dějin hornictví. Jedná se o pravidelnou každoroční konferenci s mezinárodní účastí, která se každý rok koná v jiné evropské zemi Evropy (např. 2009 Odenwald, 2010 Freiberg v Německu, 2011 Valkenburg v Nizozemí).

Jihlava nebyla za dějiště symposia zvolena náhodně. V zahraničí je stále více vnímána vysoká odborná a organizační úroveň historického, archeologického a geovědního výzkumu středověkého rudného hornictví na Jihlavsku a na Vysočině, přičemž zahraniční odborné veřejnosti samozřejmě neuniká ani cílevědomě budovaná tradice hornické minulosti města a regionu. Velmi dobrý zvuk má samozřejmě také tradiční mezinárnodní vědecká konference Stříbrná Jihlava, pořádaná tradičně každý třetí rok Muzeem Vysočiny Jihlava, obecně prospěšnou společností Archaia Brno a dalšími subjekty, pod záštitou hejtmana kraje Vysočina.

Obecně prospěšná společnost ARCHAIA Brno a Muzeum Vysočiny v Jihlavě, tedy ty instituce, které se dlouhodobě a intenzivně zabývají vědeckým výzkumem i popularizací starého rudného hornictví na Vysočině i v Jihlavě samotné, byly osloveny zástupci IES ve věci technické organizace symposia. K partnerství při realizaci Symposia IES se pro rok 2012 připojili také Statutární město Jihlava i kraj Vysočina.

Symposium má činorodý program a zúčastní se jej vedle našich odborníků také vědci a specialisté z Německa, Nizozemí, Velké Británie a Itálie. Ve dvou dnech odezní vědecké přednášky, zaměřené na celou řadu témat, spojených s hornictvím a dobýváním surovin od doby římské až po předvečer průmyslové revoluce: římsko-provinciální a raně středověká těžba kamene, exploatace a hutnictví rud železa od doby římské po pozdní středověk v mnoha regionech Evropy, těžba Pb-Ag rud a další. zastoupena budou témata v současnosti stále více mezi archeology populární a sice nedestruktivní letecký průzkum terénních pozůstatků po hornické činnosti spojený s 3D laserskenem krajiny (tzv. LiDAR, popř. remote sensing). Kromě referátů a diskuse je součástí symposia několik tématických terénních exkursí po hornických památkách regionu, nebo odborný workshop, zaměřený tentokrát na téma hutnictví a nejvýmluvnější pozůstatek po něm, totiž strusky. Výstupem symposia je zdařilá publikace s otištěnými studiemi.

Podujetí se zúčastní odborníci jmenovaných institucí, dále specialisté ze Západočeské univerzity, z Technického muzea v Brně, Archeologického ústavu AVČR v Praze - pracoviště Kutná Hora, Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, ze zahraničních pak např. z Univerzity Padova, Museo Tridentino, saského úřadu archeologické památkové péče (LfA - Landesamt für Archäologie), nebo Saského báňského úřadu (Sächsisches Oberbergamt).


Program konference Symposium Europa Subterranea 2012 Jihlava...formát Pdf


Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024 – Hynek Zbranek – zobrazit

Dnes nám vyšel článek v Industrial Archaeology Review o barvířských dílnách 18. a 19. století, je to první článek z českého prostředí v tomto periodiku, které se věnuje celosvětově industriální archeologii... Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!

21. 03. 2024Sondy v zámeckém zahradnictví v Lednici

21. 03. 2024Výzkum na Masné v Brně, překvapení v nivě

20. 10. 2023Jací byli novověcí obyvatelé Veselí nad Moravou?