Druhé dlouhé ohlédnutí za letošní FUMou aneb neuvěřitelná PRAHA…
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká“ věštila už kdysi kněžna Libuše. A ať se to nám venkovanům líbí či ne, její věštba se ve všech ohledech splnila, ač to původně vlastně byla města čtyři, spojená do jednoho celku až v roce 1784 vznikem Královského hlavního města Prahy. A to nesmíme zapomínat na Pražský hrad! Ve všech ohledech Praha vyniká nad českými i moravskými městy, počtem obyvatel počínaje a množstvím památek konče. Zde začaly a ve vzdálené budoucnosti jednou i skončí české dějiny. Musím také upozornit, že ve 14. století co do počtu obyvatel byla Praha také zdaleka nejlidnatějším souměstím za Alpami, pominu-li Flandry. Byla zde založena i nejstarší středoevropská univerzita. V superlativech bych mohl pokračovat dál… Ale přejdu rovnou k pražské středověké archeologii, jejíž tradice sahá až do první republiky. I v této oblasti Praha převyšuje vše, co z našich zemí známe. Výhodná poloha a vlhké prostředí na brodu Vltavy daly vzniknout několikametrovým souvrstvím, které začínají na prahu raného středověku a končí pod dnešní dlažbou. Dvorské prostředí a zámožní měšťané zde doslova v blátě zanechali těžko uvěřitelné množství předmětů běžné potřeby, a to i luxusních, které byste u nás těžko jinde hledali. Odkryté základy i dochované domy, počínaje románskými kvádříkovými stavbami až po renesanční paláce, u nás nikde nenajdete. Osobně mi otevřela oči prezentace záchranného výzkumu OD Kotva v 70. letech prezentovaná na letošní konferenci Michalem Trymlem. O podobném výzkumu by si v té době mohli jiní jenom nechat zdát… I když jeho realizace byla poplatná své době. Výzkumů od té doby přibývalo a svou plochou a objemem byly opět daleko před ostatními… Také to byl jeden z důvodů proč v této oblasti nakonec pražská archeologie z hlediska metodiky a provádění terénních odkryvů pozitivně ovlivnila celý obor. A dnes je na špičkové úrovni, zcela srovnatelná se světem! Vše je patrné, pokud Prahu srovnáte s Brnem, které je co do plochy bezpochyby jedním z nejprozkoumanějších středoevropských měst. Počtem nálezů získaných všemi výzkumy uvnitř hradeb hravě strčí Brno do kapsy jediný ohromný odkryv na pražském Náměstí republiky z počátku našeho tisíciletí. O kvalitě předmětů ani nemluvě… Ani dalších cca 10 „menších“ výzkumů z centra Prahy nemá v našich zemích odpovídající protějšek.
A proč o tom píšu? Ne, že bych byl takový nekritický obdivovatel Prahy, ale při úvahách, jak dál se zpracováním všech těch nálezů a archeologických situací je třeba začít, jak jinak, opět v matičce stověžaté. O množství pražských výzkumů si uděláme představu díky průvodci z loňského roku (Průvodce...). Nálezů z pražského souměstí je cca 25 až 40 tisíc banánových beden, dle mých velmi orientačních odhadů. Nemluvě o hradu. A jaký je stav? Vykopávky v terénu provádí od 90. let řada státních a nestátních společností, ale jejich zpracování se věnuje převážně Národní památkový ústav ze svého rozpočtu a podstatně méně i jiné instituce (Archaia, Archaia Praha, Archeologický ústav AVČR, Muzeum Hlavního města Prahy, ArcheoPro, Z.I.P., Labrys, Česká společnost archeologická a další). Nálezy jsou povětšinou v dočasných skladech těchto společností a ústavů. A to proto, že zde nejsou vytvořeny odpovídající podmínky k jejich uložení, podobně jako jinde v naší zemi. Vlastně mě udivuje, že dosud neexistuje žádné oddělení věnující se archeologii Prahy, a to zejména na Archeologickém ústavu Akademie věd či Karlově univerzitě. Přitom jde z evropského hlediska o lokalitu srovnatelnou s Londýnem, Paříží či Římem. Zapříčiněno je to zřejmě tradicí jednotlivých akademických pracovišť, která má hlubší kořeny, než byl poměrně „nedávný“ vznik městské/pražské archeologie. Měli bychom však reflektovat i přítomnost a budoucnost. Myslím, že ze společenského hlediska je téma zpracování záchranných výzkumů naléhavější, než jiné zajímavé badatelské výzkumy, jejichž témata na svá dořešení mohou počkat i řadu desetiletí. Nicméně bez náročného a nákladného vyhodnocení pramenů (myšleno výzkumů) nikdy nepřijdou vysoce bodované a hodnocené mezinárodní výsledky. Pod dojmem ohromného rozsahu provedených výzkumů, jen zlomkovitě prezentovaného na letošní FUMĚ, se domnívám, že pokud se situace nebude velmi rychle řešit, přijdeme do budoucna o nenahraditelnou část našich dějin, které kráčely nejen Prahou. O tom, že je situace podobná či horší i na „venkově“, se asi nemusím ani rozepisovat. Pokud se tedy ani v Praze nenajde systémové řešení, může se dost dobře stát, že stejně rychle, jak archeologie našich měst vykvetla, tak i zvadne…
Za poskytnuté ilustrační fotografie děkuji kolegům z Národního památkového ústavu Územního odborného pracoviště v Praze.
Nejnovější články
-
12. 06. 2025
Patrimonium pro futuro -
09. 06. 2025 Lenka Sedláčková - Antonín Zůbek
Zapomenutý potok pod Brnem -
08. 06. 2025
Čím budu, až budu velký/á? Archeologie už od školky -
08. 06. 2025
Brno, rozšíření Janáčkova kulturního centra -
08. 06. 2025
Aktuálně z Brna, k.ú. Trnitá, továrna J. H. Offermann -
08. 05. 2025 Lenka Sedláčková - Antonín Zůbek - Michal Bučo
Návrat do minulosti Nových sadů -
28. 03. 2025 Lenka Sedláčková – Kristýna Kuklová
Život a smrt v Brně: Starobrněnský hřbitov vypráví zapomenuté příběhy -
20. 02. 2025 Miroslav Dejmal
Hrad Hluboký -
12. 02. 2025
Neolit v Oslavanech -
28. 01. 2025 Lenka Kosová, Gabriela Ondříková
Laboratorní hlasatel: Slepené mince -
14. 01. 2025 Miroslav Dejmal – Jakub Šimík
Unikátní soubor kamnových kachlů z Veselí nad Moravou -
20. 11. 2024 Lenka Sedláčková
Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I) -
19. 11. 2024 Petr Duffek – Aleš Kuchař
Nálezy středověkých reliéfních kamnových kachlů v Červené Řečici -
06. 11. 2024 Zdeňka Nerudová (Moravské zemské muzeum) - Lenka Sedláčková
Mamutí ráj v Brně -
05. 11. 2024 Petr Duffek
Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy -
05. 11. 2024
Reportáž České televize o Stříbrném domě v Jihlavě -
13. 09. 2024 Lenka Sedláčková – Kristýna Kuklová
Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní) -
30. 08. 2024 Michal Bučo - Aneta Krejčířová
Stará Pošta Rousínov -
19. 08. 2024 Lenka Sedláčková
Že by zase ti Římané? -
11. 08. 2024 Michal Bučo-Aneta Krejčířová-David Zima
Pátrání po nejstarších dějinách Letkovic -
20. 05. 2024 Lenka Kosová, Gabriela Ondříková
Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů -
05. 05. 2024 Lenka Sedláčková
Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství… -
28. 04. 2024 Lenka Sedláčková
Neznámý hrnčíř ze Starého Brna -
23. 04. 2024 Hynek Zbranek
Článek v Industrial Archaeology Review -
23. 04. 2024 Lenka Sedláčková
Svratecký náhon na Starém Brně -
23. 04. 2024 Petr Duffek
Archeologická expozice v želivském klášteře -
21. 03. 2024 Lenka Sedláčková
První jarní úroda -
21. 03. 2024 Miroslav Dejmal
Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou -
21. 03. 2024 Šimon Kochan - Renata Neumannová
Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s -
21. 03. 2024
Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!
Starší články najdete v archivu.