návrat na úvodní stránku...

Zápisníček

Novější články:

Josefovské jarní mámení

pondělí  4. 3. 2019 – Lenka Sedláčková – skrýt článek

Tento víkend se konaly kultivační a také první přípravné práce na již tradiční jarní josefovskou tavbu na Staré huti u Adamova. A protože i letos bychom rády s Bětkou „něco“ vypálily, rozhodly jsme se přijet po necelém roce naši keramickou pícku Óbětušku zkontrolovat a tak trochu přiložit i ruce k práci…

Hlavním úkolem byly především práce dřevorubecké. Neboť tyto práce nepatří k těm nejsnadnějším, započali jsme pracovní den Dominikovou velmi podrobnou instruktáží o práci s motorovou pilou a technice kácení stromů. Výuková přednáška byla natolik inspirativní, že si to někteří z nás museli i vyzkoušet. Ale byla to především zásluha Dominika a Pepy, že stromy padaly k zemi jak vojáci do krytu a koordinovaná odklízecí četa nás ostatních proměnila nepropustnou houštinu během dne v prosvětlenou mýtinku. Namáhavým odkorněním několika stromů se pak ještě Martin s Martinem postarali o přípravu plánované konstrukce nad železářské pece.
A dokonce i na trochu archeologie došlo. Pícky z loňských taveb budou, tak jako každý rok, sneseny a na jejich místě vystavěny nové. Tak jsme je alespoň s kolegou Petrem Kosem „odborně“ začistili a rozebrali :-)
A naše keramická pícka? Trochu opadaný plášť, ale jinak skálopevně stojí. Jen škoda, že při předešlém výpalu byl poničen rošt, takže ji bude třeba z velké části zbourat a vystavět znovu.
Do květnových taveb sice ještě času dosti, ale práce je zde ještě „jako na kostele“, takže další „akce Z“ budou jistě následovat.

Pro veřejnost vše vyvrcholí 25. května, kdy vedle mnohých tradic starých Slovanů bude možné sledovat i četné tradiční výrobní technologie – tavbu železa, pálení milíře, pečení chleba, pálení vápna a snad i keramiky. Takže v květnu nashledanou na Staré huti!

Za nádherné fotky mnohokráte děkuji Martinovi Barákovi, neboť já jsem fotoaparát nějak nestihla vylovit z brašny.

Starší články:
Archív:
ilustrační fotografie
Virtuální model Brna Panorama města Brna YouTube.com

czech deutsch  english