Josefov 2011, jak se vydařil (akce v areálu huti Františka)

10. 05. 2011 – David Merta

Avizované setkání v Josefovském údolí je zdárně za námi. Dle mne se letošní setkání obzvláště vydařilo. Počasí přálo i návštěvníků bylo poměrně dost (kolem 1500). Letos byla konečně velká variabilita občerstvení. Přispěly k ní i naše dvě chlebové pece s neúnavě pracujícím pekařským teamem (vedoucí Hynek Z. a Mirek D.). Velký úspěch měly i plackářky (jednou z nich je kolegyně Anežka S.), které svými produkty po celý den neúnavně zásobovaly neodbytné zájemce. Letos se nedařila destilace, ač jsme poprvé použili kvalitní víno. Neúspěch budeme analyzovat. Jako obvykle byl velký zájem o točení keramiky na kruhu, zvláště mezi dětmi (VOŠ restaurátorská). Mladší návštěvníci a návštěvnice se zajímali o tkaní a pletení pásků, což jim bylo radostně umožněno (TMB). Největší úspěch ovšem měli jako vždy hutníci, kteří provedli dvě tavby zakončené poměrně efektním odpichem. Na tavbě se opět podílelo duo osvědčených hutníků Pecistav a Šlakotav se sestrou Měřimírou. Pomáhala jim i polovina rodiny Kmoškovy. Výsledek nebyl zcela uspokojující, ale jak řekl Šlakotav, bylo potřeba testovat inovace…(mnohem lépe dopadly tavby v pátek). Se zájmem se setkala práce kovářská, tentokrát probíhající po celý den. Podobně jako hutníci na tom byl kovolitec (kolega Michal D.)a to přes dobré vybavení a přípravu. V průběhu dne byl rozebírán druhý milíř (Jirka Kadera). Prostě, když je pěkné počasí, tak se vše hned lépe daří.

Celému podniku předcházel workshop, kterého se účastnili kolegové z Rusi, Maďarska, Francie a Slovinska.

Akce se nezúčastnil takřka žádný spřátelený archeolog, což bylo dáno asi tím, že významný profesor archeologie slavil kulaté jubileum. Tímto se omlouváme, že jsme se oslav nezúčastnili, ač jsme byli pozváni a přejeme mu nejméně jednou tolik úspěšných let!

PS: Kolega Vilém W. v průběhu dne zásadní dění zaznamenával na video, takže v nejbližších dnech bude k dispozici další díl videozápisníčku.

ilustrační
foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.