Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!

21. 03. 2024 – 

V úterý 28. listopadu jsme převzali spolu se zástupci Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou cenu Patrimonium pro futuro v kategorii objev roku. Kdo chtěl, mohl tento úspěch sledovat i v přímém televizním přenosu. Udílení, které probíhalo na nové scéně Národního divadla v Praze, se za nás účastnil Václav Kolařík, vedoucí výzkumu, náš pan ředitel Marek Peška a zástupce Křižovníků s červenou Hvězdou P. Tomáš Gregůrek.

O nálezu jsme již několikrát informovali, a pouze shrňme, že pod dnešním kostelem sv. Hippolyta, který pochází ze 70. let 13. století, se podařilo najít dva předcházející kostely. A to rotundu s apsidou patrně z první poloviny 11. století a centrálu s apsidou z poloviny 12. století. Výzkum je to podle nás mimořádný a svým významem jistě přesahuje oblast Znojemska, pro kterou se jedná o dosud nejstarší zjištěné sakrální stavby.

Kromě oceněného výzkumu, jsme ve stejné kategorii byli nominování za výzkum mincovny v Jihlavě (naše Jihlavská pobočka) a radost máme i z vítězství opravy věže zámku v Moravském Krumlově, na jejímž průzkumu jsme se podíleli.

Radost z ocenění nám ovšem trochu kalí dnešní rozhodnutí grantové agentury ČR, která náš vědecký grant, jenž se měl zabývat vědeckým vyhodnocením právě výzkumu ve sv. Hippolytu a dále v Břeclavi (Patrimonium pro futuro, objev roku 2019) a druhé rotundy v Brně, nepodpořila. Vědecké vyhodnocení všech těchto výzkumů se tak opět odkládá a na přesné informace si budete muset zase počkat…

https://www.ceskatelevize.cz/.../15173097753.../22354215058/


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.