Rybník Demalka pod hradem Bukovem

20. 02. 2022 – Miroslav Dejmal

V severovýchodní části Českomoravské vrchoviny se nachází poměrně dobře známý hrad Bukov. Poměrně krátce existující hrad se proslavil hlavně svým skoro kompletním vykopáním v 80. letech 20. století. A ač z výzkumu nejsou a pravděpodobně již nikdy nebudou žádné bližší informace. I tak se zdá, že zdejší hrad vzniká někdy v druhé polovině 13. století a zaniká někdy na počátku dalšího věku.
Ovšem náš výzkum, který jsme realizovali spolu s kolegy z Masarykovy univerzity a dalšími, se odehrál v údolí pod samotným hradem. Ke všemu jsme se dostali, jak to tak bývá, náhodou. Honza Petřík prezentoval před lety svůj výzkum jednoho rybníka na Valašsku pro kolegy geology. A poté ho kontaktoval dr. Hrádek, již emeritní pracovník ústavu geoniky a geolog, s tím že v půli 90. let prozkoumal v rámci geologického průzkumu zaniklý rybník na Vysočině, který je z počátku 13. století. Informaci se nám ani nechtělo věřit, nicméně podrobná zpráva, která nebyla nikdy publikována, vše takto popisovala. Navíc již tehdy dr. Hrádek aplikoval celou škálu různých metod (georadar, C14, palynologie, dendrochronologie a další), které nejsou při výzkumech ani dnes zdaleka samozřejmé, natož v půli 90. letech.
Samozřejmě nám to nedalo a celou věc jsme se rozhodli, i s původním objevitelem, ověřit. A to opět za použití celé škály metod. A co jsme zjistili? Že údolí pod hradem Bukovem bylo osídleno již v době bronzové. Že zde opravdu stál rybník vzniklý na počátku 13. století. Dokázali jsme také díky pylovému záznamu nahlédnout na proces odlesnění a kolonizace této části Vysočiny ve středověku. Zdokumentovali jsme i několik reliktů těžby v okolí, která by mohla s rybníkem možná souviset.
 
Pokud Vás zajímá více, můžete se o všem podrobněji dočíst v právě vyšlém článku…

Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.