KDE SE VZAL VÁNOČNÍ STROMEK?

23. 12. 2020 – David Merta

V roce 1492 koupil Liebfrauenwerk zu Strasbourg jedle pro farnosti města. Text dokumentu zmiňuje jako příležitost Nový rok, ačkoli až do 16. století ve Svaté říši římské začátkem roku byly Vánoce. Jedle stály dva guldeny.

Záznam v účetní knize humanistické knihovny ve Schlettstadtu pochází z roku 1521: „Bod IIII schillinge dem foerster die meyen mít v den svatého Tomáše “hlídané.“) V první polovině 16. století, na konci vánočních svátků, nosili v Rize a Revalu na trh jedle, zdobili je a nakonec spálili.

Jedna z nejstarších písemných zmínek o vánočním stromku je datována do roku 1527.

Od roku 1539 existují opět listinné důkazy o tom, že ve štrasburské katedrále byl postaven vánoční strom. Nakonec to byly cechy a sdružení, které zasadily do cechových domů vždy zelený strom. Na výplatní listině císařského města Gengenbach z roku 1576 se uvádí, že lesník „ime Strohbach“ přinesl „vánoční strom do radních komor“.

Rané záznamy o vánočním stromečku jako běžném zvyku pocházejí z roku 1605, opět z Alsaska: „Na Vánoce jste ve Straszburgu postavili v pokojích Dannenbäum, pak vyřezali z různobarevného papíru, jablek, oplatek, syčícího zlata [tenké, tvarované pozlátko vyrobené z kovu], cukru atd. V roce 1611 vévodkyně Dorothea Sibylle ze Slezska poprvé vyzdobila vánoční stromek svíčkami.

Další zpráva o vánočním stromku pochází také ze Štrasburku. V textu napsaném v letech 1642 až 1646 se kazatel ve štrasburské katedrále Johann Conrad Dannhauer nadchl pro zvyk zřizování vánočních stromků v domech: „Mimo jiné maličkosti, takže staré vánoční období se často slaví více než Božím slovem, jsou také Vánoce - nebo vánoční stromek, který jste si postavili doma, pověste ho panenkami a cukrem, potom ho setřeste a nechejte ho rozkvétat (vyčistit). Nevím, odkud ten zvyk pochází; je dětská hra.“

Ozdoby jsou spojeny s biblickým hadem a Evou, na jednu jeho polovinu se tak dávala jablka a na druhou odpustky. Vše později kvůli uchování nahradily skleněné ozdoby…

Já zase vím, že v Brně se archeologicky nenašlo zatím nic, co bychom mohli s vánočním stromkem spojovat…

POŽEHNANÉ SVÁTKY PŘEJE VÁM VŠEM CELÝ TÝM ARCHAIA BRNO!

https://de.wikipedia.org/wiki/Weihnachtsbaum

 

 


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.