Poklad na Stříbrném potoce, laboratorní hlasatel

27. 10. 2020 – Lenka Kosová, Gabriela Ondříková, Petr Hrubý

Dne 20. 09. 2020 zveřejnili naši kolegové na zápisníčku příspěvek o objevu rudního mlýna z poloviny 13. století na Stříbrném potoce u Havlíčkova Brodu. Součástí tohoto objevu bylo i dřevěné torzo mlýnského kola s lopatkami a loukotěmi, jež se dochovalo v původním rozložení jednotlivých částí. Vzhledem k tomu, že hrozil rozpad kola na jednotlivé díly, bylo potřeba artefakt vyzvednout in-situ, aby nedošlo k jeho destrukci a zachoval si svoji výpovědní hodnotu.

Kolo k nám do laboratoře dorazilo koncem září a na začátku října došlo k jeho preparaci a očištění. Vzhledem k velikosti předmětu, jsme před samotným čištěním museli vyřešit pár technických otázek a to hlavně v čem se bude kolo umývat a preparovat. Vytvořili jsme tedy provizorní „vanu“ tvořenou konstrukcí z dřevěných latí, kterou jsme vyložili pevnější folií původně sloužící k izolaci jezírek, nádrží atd. Desku, na které bylo kolo umístěno, jsme celou v zabaleném stavu přenesli do námi vytvořené vany. Obal, jenž chránil předmět, byl z vrchu rozříznut a odstraněn.

Následovalo preparování jednotlivých dílů mlýnského kola z bloku hlíny tak, aby zůstala zachována jejich původní pozice a rozložení pro vyhotovení kresebné dokumentace.

Po zkreslení došlo k dalšímu dočištění a pořízení podrobné fotografické dokumentace k vytvoření 3D modelu. Následovalo finální mytí s celkovým rozebráním kola na jednotlivé díly, které byly detailně foceny a některé zkresleny.

Všechny části byly umístěny do nádržek s vodou a desinfekcí Ajatin, kde čekají na konzervaci.


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.