POSTAV HRAD A NE Z PÍSKU-GUÉDELON

30. 07. 2020 – David Merta

Postav hrad a použij k tomu dobové technologie. Jde to…Francouzi se o to snaží. Guédelon je toho jasným dokladem.

Stavba tohoto hradu byla zahájena v roce 1997 pod vedením Michela Guyot, majitele zámku Château de Saint-Fargeau, 13 km vzdáleného od hradu, v Saint-Fargeau. Jedná se tedy o dlouhodobý projekt. Místo pro stavbu hradu bylo vybráno podle dostupnosti stavebních materiálů, opuštěný kamenolom ve velkém lese s nedalekým rybníkem. Tato lokalita je ve venkovské zalesněné oblasti a nejbližším městem je Saint-Sauveur-en-Puisaye, ležící asi 5 km na severovýchod.

V tomto unikátním projektu používá tým asi 50 lidí pouze materiály a metodami, které byly k dispozici před 800 lety. Dominic Bliss kontroluje, jak postupují…

Stavba je situována k roku 1228. Ludvík IX, budoucí Svatý Ludvík, byl korunován v Remeši o tři roky dříve v roce 1226; byl tehdy příliš mladý na to, aby vládl, jeho matka Blanche z Kastilie tedy působila jako Regentka až do roku 1235.

Na místě je třeba zmínit, že hrabství Puisaye je v té době pod kontrolou Jeana de Toucy. Na jihovýchodě leží okres Auxerre-Nevers, ovládaný Mahautem de Courtenay; na severu, tzv. kapitánské země Gâtinais. V předvečer šesté křížové výpravy se území Puisaye těšilo období relativního míru a celkové stability.

Stavitelem hradu Guédelon je Guilbert, fiktivní nízko postavený místní pán, vazal Jeana de Toucy, který byl sám vazalem francouzského krále. Jeho skromné postavení ve feudální hierarchii i omezené finanční prostředky ho přiměly k tomu, aby postavil „malý“ hrad, spíš opevněný zámek, co se velikosti týká, daleko za královskými hrady Louver v Paříži nebo Brie-Comte-Robert v Seině-et-Marne.

Předpokládá se, že hrad bude dokončen v roce 2023…tak se splní nejeden sen, já především doporučuji videa, kde se dají sledovat zapomenuté technologie…

 

https://www.youtube.com/watch?v=SURsW7BpCNc

https://www.guedelon.fr/en/

https://en.wikipedia.org/wiki/Gu%C3%A9delon_Castle

https://www.francetoday.com/culture/cha%CC%82teau-de-guedelon-a-showcase-of-medieval-castle-building/


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.