Glass house project

23. 07. 2020 – David Merta

Vždy mne zajímala a zajímá americká revoluce a vše, co s ní souvisí…

Menokin Foundation z USA zahájila „Glass House Project“, což lze považovat za novou iniciativu v existenci historických památek. Při tzv. ochraně zbytků domu z roku 1769 tak nahradí stavební zásah chybějící stěny, podlahy a části střechy sklem. Projekt navrhl Machado Silvetti ve spolupráci se sklářským inženýrem Eckersley O'Callaghanem a krajinářským designérem Reedem Hilderbrandem.

Menokinův dům, národní mezník původní koloniální architektury, byl roku 1769 domovem signatáře Deklarace nezávislosti Francise Lightfoota Leeho a jeho manželky Rebeccy Tayloe Lee. V posledních desetiletích se tedy tato zřícenina stala Národní kulturní památkou, stojí na 500 akrech zemědělských polí, lesů a vodních cest ve venkovském severním krku Virginie. Jedná se o jeden z nejlépe zdokumentovaných domů z 18. století ve Spojených státech, původní architektonické výkresy domu jsou stále k dispozici, což umožňuje tento typ konzervace…

A o kohože se jednalo?

  1. října 1734 - se narodil Francis Lightfoot Leeovi Thomasu Leeovi a Hannah Ludwell Leeové na plantáži Stratford Hall ve Westmoreland County.
  2. ledna 1750 - Hannah Ludwell Lee, manželka Thomase Leeho, zemřela.
  3. listopadu 1750 - Thomas Lee, úřadující guvernér Virginie, zemřel.

1754 - Děti Thomase Lee a Hannah Ludwell Lee podávají žalobu na svého nejstaršího bratra, Philipa Ludwella Lee, za to, že okamžitě nerozdělil dědictví svého otce způsobem popsaným v jeho vůli.

1757 - Francis Lightfoot Lee opustil Stratford Hall v kraji Westmoreland a usadí se na pevnině v kraji Loudoun, který zdědil po svém otci Thomasovi Leeovi.

  1. července 1776 - Druhý kongres vydává Deklaraci nezávislosti, která označuje krále Jiřího III. Za tyrana a nazývá ho „nezpůsobilým vládcem svobodných lidí“.
  2. srpna 1776 - Delegáti druhého kongresu podepisují Deklaraci nezávislosti, včetně Cartera Braxtona, Thomase Jeffersona, Benjamina Harrisona, Francise Lightfoota Leeho, Richarda Henryho Leeho, Thomase Nelsona ml. a Georgea Wytheho.

Pozdní období roku 1785 - Portia a Cornelia Lee, dcery Williama Lee a jeho nedávno zesnulé manželky Hannah Ludwell Lee, se dostaly do péče tety a strýce Rebeccy Lee a Francise Lightfoota Lee.

  1. ledna 1797 - zemřela Rebecca Tayloe Lee, manželka Francise Lightfoota Leeho.
  2. ledna 1797 - Francis Lightfoot Lee umírá ve svém domě Menokin, v kraji Richmond.

https://www.archdaily.com/941700/construction-begins-on-the-glass-house-project-a-new-take-on-historical-preservation?fbclid=IwAR0c-NHYyEWPyzmPbMWxM-YGZn9q6c6IQXXM1ED0KFrIsv19XRjmbenj8_0

https://www.architectmagazine.com/design/culture/machado-and-silvetti-to-encase-historic-menokin-house-in-glass_o

https://www.encyclopediavirginia.org/Francis_Lightfoot_Lee_1734-1797


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.