MLÝN V LABARTHE, FRANCIE

09. 07. 2020 – David Merta

Není každý mlýn, jako mlýn…Mlýn v Labarthe, postavený ve 13. nebo 14. století je pozoruhodný díky svým překrývajícím se funkcím, když byl zamýšlen jako průmyslová budova, opevnění a panské sídlo. Primární blok budovy je v půdorysu čtvercový a jeho jednotlivé funkce byly rozděleny do pěti úrovní. V nejnižší, při vodní hladině, sídlil vlastní mlýn, který měl ústřední funkcí. Nad ním byla dvě nadzemní podlaží, která byla spojena vnitřním točitým schodištěm a také byla vybavena prevéty, obě podlaží sloužila jako rezidence. Poslední úroveň, která byla primárně defenzivní, byla zakončena cimbálovým parapetem. Schodišťová věž byla přidána k jižní výšce v patnáctém století. Tato vyvýšená část je osazena malými okny, z nichž většina byla přestavěna v druhé polovině 20. století.

Rytmické uspořádání severní fasády, jak je vidět na fotografiích, zahrnuje otvory na úrovni terénu, které byly udržovány malé, aby tak nedošlo k ohrožení vlastní obrany mlýna, a na horních úrovních byla tři okna. Na obrázku jsou také vidět prevéty. V západní fasádě byly jedny dveře pro mlýn, zatímco dveře ve věži byly vyhrazeny pro použití majitelem a jeho blízkými.

Počátkem devatenáctého století byla v Labarthe dvě vertikální kola a dva páry brusných kamenů. Kolem roku 1870 byla vertikální kola nahrazena dvěma dalšími horizontálními koly. Tato změna, která je viditelná v mnoha mlýnech v oblasti Entre-Deux-Mers, produkovala méně mouky, ale pravděpodobně byla nutná kvůli nižším srážkám. Na konci 80. let byl mlýn zcela zničen a od té doby byl zakoupen a obnoven „s takovou odvahou a chutí“…

 

http://archi-trouve.blogspot.com/2014/02/fortified-mills-final-four.html


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.