Hrad Stalker

19. 05. 2020 – David Merta

Hrad proslavil zejména film Monty Pythonů Svatý grál…

Původní budova hradu na malém ostrově ve zátoce Loch Linnhe, v západním Skotsku, je považována za malou opevněnou stavbu postavenou MacDougaldy asi v roce 1320, kdy byli lordy Lornu. Lord z Lorn v západní Vysočině přešel do Stewartů v roce 1378, když se John Stewart z Innermeath oženil s Isabell MacDougall. Stávající hrad Stalker (nebo gaelsky „Stalcaire“, což znamená Lovec nebo Sokolník), byl postaven na ostrově Cormant's Rock 3. lordem Lornem, Sirem Johnem Stewartem, kolem roku 1446, který měl pouze měl nelegitimního syna. V 1463 tento Stewart, nyní vdovec, snažil se legitimizovat svého dospívajícího syna tím, že si vezme jeho matku, MacLaren, u slyšení Dunstaffnage, ale byl zavražděn stranou vedenou odpadlíkem MacDougall, Alan MacCoul, u zdejšího kostela. Přežil dost dlouho, aby se oženil, a jeho syn Dugald se tak stal prvním náčelníkem Appinů. Stewartové a MacLarenové se pomstili MacDougallsům v bitvě u Stalcu v roce 1468, kde byl MacCoul zabit samotným Dugaldem.

Král Jakub IV, vášnivý lovec, byl častým návštěvníkem hradu Stalker, hostem svého bratrance Duncana, syna Dugalda a druhého náčelníka z Appin. Alan Stewart, třetí náčelník, vedl klan Stewartů v bitvě u Floddenu v roce 1513 - bitva byla katastrofou pro jejich spojence krále Jakuba, který byl zabit, ale Stewartskému náčelníkovi a všem jeho pěti synům se podařilo tuto bitvu přežít. Asi roku 1620 hrad Stalker přešel do rukou Campbellů z Airds v důsledku sázky opilého sedmého náčelníka Duncana. V 1689 Stewartové z Appin krátce znovu získali Stalker, když se postavili na stranu krále Jakuba VII proti králi Vilémovi, ale právě další porážka v bitvě u Dunkeldu je přinutila vrátit hrad Campbellům. Když odmítli, byl hrad několik měsíců v roce 1690 obléhán, dokud nebylo dohodnuto čestné kapitulace.

Hrad Stalker pod Campbelly v povstání z roku 1745 měl posádku 59 vládních vojáků. Pluk 300 Stewartů z Appinu, vedených princem Charlesem, obléhal hrad, ale jejich 2 lb. dělové koule se jen odrazily od jeho zdí. Hrad Stalker se tak stal důležitým článkem z hlediska zásobování mezi Inverary a Fort William a po bitvě u Cullodenu v roce 1746 byl krátce využit jako centrum pro předávání zbraní a také vězení. Poslední Campbell opustil Stalker v roce 1800, když se přestěhoval do Airds na pevnině. Od roku 1800 do roku 1840 byl hrad pouhým skladištěm, dokud nespadla střecha nebo nebyla odstraněna kvůli daňovým povinnostem majitele. V roce 1908 koupil Stalker od Campbellů Charles Stewart z Achary.

V roce 1947 byl jeho nástupcem Duncanem Stewartem, který byl guvernérem Sarawaku, zavražděn Dajáky a hrad i panství bylo přepsáno na jeho vdovu. V roce 1965 pplk. D. R. Stewart Allward sjednal podmínky nákupu hradu a dalších deset let strávil jeho přestavbou a obnovou do stavu, jak jej známednes. Nyní je hrad plně obyvatelný. Dodavatelé a stavitelé v pravém slova smyslu nebyli zaměstnáni jako restaurátoři…Stewart Allward provedl většinu prací osobně s pomocí manželky, rodiny a mnoha přátel, kteří byli ochotni strávit dovolenou a dlouhé víkendy při plnění tohoto úkolu. Podplukovník Stewart Allward náhle zemřel při procházce dne 5. února 1991. Jeho manželka Marion pak zemřela v roce 2005…

 

https://www.thecastlesofscotland.co.uk/the-best-castles/scenic-castles/castle-stalker/

https://www.castlestalker.com/wp/


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.