Skanzen Den Gamle By - DÁNSKO

01. 11. 2019 – David Merta

nazývaný též jednoduše Old Town neboli Staré město, stojí v Botanické zahradě města Århus, nedaleko skleníků s tropickým a subtropickým rostlinstvem.Je zde umístěno na 65 starých domů. Den Gamle By je národním muzeem kulturní historie pod širým nebem a bylo otevřeno v roce 1914. Jeho zakladatelem je Peter Holm (1873-1950), který měl myšlenku sem přesunout původní historické domy z města Århus, které měli již v té době zaniknout. Od té chvíle se skanzen postupně rozrostl a z původních několika domů je dnes největším skanzenem městských domů na světě, který dal inspiraci pro vybudování skanzenů ve Finsku (Turku) a Norsku (Gamle Bergen). Převážně se jedná o hrázděné domy obchodníků a řemeslníků, které sem byly svezeny z celého Dánska. Mimo to také měšťanské domy s vývěsními štíty a veškerým vnitřním zařízením. Dokonce může nahlédnout i do zdejších větrných a vodních mlýnů.

Při vstupu do areálu skanzenu zjistíte, že v ulicích tohoto starého města panuje čilý ruch a je zde spousta turistů. Přesto zdejší malebné uličky ukrývají krásná zákoutí, kde lze nalézt trochu klidu. V celém městečku můžete vlézt do kteréhokoliv domu a celý jej prozkoumat. Navštívit můžete např. starodávnou lékárnu s okolními záhonky pro pěstování léčivých bylin nebo kovárnu či pekařství. V mnoha domech jsou dobově oblečení lidé, kteří vás obeznámí s tehdejšími řemesly a zvyky. Aby byla ukázka co nejvěrohodnější tak se běžně v domech topí, ochutnat můžete například i pečené placky.

To jsem zkopíroval z webu TURISTIKA, protože jsem tam nikdy nebyl, což považuji za velkou chybu…tím je snad řečeno z mé strany vše.

K dívání a další potřebné informace třebahttps://www.facebook.com/DenGamleBy/


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.