Mozartova ulice v Brně

Archeologický výzkum při rekonstrukci Mozartovy ulice v Brně

V rámci projektu rekonstrukce povrchu a kanalizace v Mozartově ulici provedla firma Archaia Brno v tomto prostoru archeologický výzkum.

Z historických pramenů víme, že již roku 1240 zde byl založen klášter Cella sanctae Mariae (Dům P. Marie). Po počátečním úspěšném rozvoji začal klášter od husitských válek upadat a to tak, že roku 1578 byl definitivně opuštěn. Rudolf II. pak hned stejného roku daroval opuštěný areál Jezuitům a ještě před rokem 1593 začala rozsáhlá rekonstrukce, jíž se zúčastnili známí stavitelé zvučných jmen - Antonio Gabri a později patrně Ondřej Erna. Po zrušení Jezuitského řádu r. 1773 byla v budově otevřena německá normální hlavní škola, byl zde zřízen sirotčinec, později sem byla z Olomouce přesunuta univerzita, studijní komise, šlechtická kolej, kněžský seminář a stavovská akademie. Po návratu těchto institucí do Olomouce sloužila kolej jako c.k. kasárna. Roku 1904 došlo v rámci celkové asanace města ke zboření tohoto rozsáhlého areálu (vyjma kostela, který stojí v Jezuitské ulici dodnes).

Pozornost archeologů se soustředila především k severnímu konci ulice, kde podle výsledků dřívějších akcí (sanace brněnského podzemí) bylo možno čekat bohaté archeologické situace. Tento předpoklad byl také plně potvrzen. Na ploše cca 21x10 m odkryly pracovníci bohaté kulturní vrstvy pocházející převážně ze 13. a počátku 14. století. Z období 13. století také pochází zde zjištěné pozůstatky první městské zástavby. Jedná se především o zachycený suterén dřevohliněného (hrázděného) domu zaniklého požárem někdy na přelomu 13. a 14. století. Zajímavostí je, že při požáru se do sklepa z vyšších pater propadlo topeniště, které se projevilo jako mohutná kamenná destrukce promísená s cihlami a glazovanými dlaždicemi. Další pozůstatky středověké architektury již představují sklepy kamenných domů. Z nich jeden (sousední od výše zmíněného dřevohliněného) můžeme pravděpodobně opět datovat do 13. století. Nutno konstatovat, že nebyly objeveny žádné pozůstatky středověké klášterní architektury. V současné době totiž není

Z dalších archeologických objektů byly v prostoru výzkumu zachyceny především, pro městské aglomerace typické, odpadní jámy (jímky), datovatelné do širokého časového rozpětí od 13. do 18. století. Především z nich pochází velké množství archeologických nálezů, většinou keramiky, ale i železných předmětů (zde např. jmenujme podkovu, nůž, trojnožku pro vaření, ...), mincí (2 ks) a bronzů.

V současné době (prosinec 2002) archeologický výzkum pokračuje dohledem nad výkopy kanalizačních přípojek a chystá se jeho zpracování do formy nálezové zprávy.

Vedoucí výzkumu:
Petr Holub

Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024 – Hynek Zbranek – zobrazit

Dnes nám vyšel článek v Industrial Archaeology Review o barvířských dílnách 18. a 19. století, je to první článek z českého prostředí v tomto periodiku, které se věnuje celosvětově industriální archeologii... Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!

21. 03. 2024Sondy v zámeckém zahradnictví v Lednici

21. 03. 2024Výzkum na Masné v Brně, překvapení v nivě

20. 10. 2023Jací byli novověcí obyvatelé Veselí nad Moravou?