Sanace brněnského podzemí

Dokumentace archeologických situací odkrytých v rámci projektu "Sanace brněnského podzemí"

Již od 70. let probíhá v rámci MPR Brno projekt "Sanace brněnského podzemí", jehož úkolem je vyhledávání, případné vyklizení a zajištění neznámých podzemních, zpravidla sklepních prostor. Práce provádí magistrát prostřednictvím specializovaných inženýrských organizací. Průzkum jednotlivých domovních bloků je projektován Technickými sítěmi a.s. a vždy mu předchází i stavebně-historický průzkum stávající zástavby včetně sklepů. Sondy jsou situovány v suterénech domů, dvorcích, případně ve vozovce přilehlé ulice. Hloubka zpravidla čtvercových sond o straně 1,5 m často přesahuje 5 m. Pracovníci společnosti ARCHAIA provádí dokumentaci a odbornou preparaci archeologických situací narušených jednotlivými sondami.

Dnes jsou sledovány téměř všechny vyhloubené sondy, zaznamenávány jsou i "negativní" situace, kdy není učiněn nález. Systematické projektování a pokládání sond na místa, jež by bylo v současnosti velice těžké "programově" zkoumat, nám přináší jedinečnou možnost postupně dokumentovat archeologické a stavebně-historické situace v celém historickém jádru města. Máme tak příležitost postupně doplňovat informace o zástavbě středověkých městišť a veřejných prostranství, sledovat vývoj terénního reliéfu, identifikovat zkoumané, nezkoumané a zničené plochy atd.

Vroce 2000 byly prováděny sondážní práce v prostoru Dominikánského Náměstí (blok 20); Náměstí Svobody , dále v prostoru ulice Běhounské a v přilehlé části někdejšího kláštera Augustiniánů na Moravském Náměstí (blok 50).

Zajímavá situace byla dokumentována v prostoru Běhounské ulice, jedná se o nález sklepních prostor a vodovodu ze 17. století

Řada sond byla položena i v prostoru Náměstí Svobody, v jižní části byl odhalen zasypaný sklepní komplex a dokumentovány základy středověké zástavby zasahující daleko před současnou uliční čáru. V severní části náměstí byla dokumentována řada souvrství komunikačních a kulturních vrstev o mocnosti až 2,5 m, které se zde vytvářely do konce 15. století.
Patrně nejvýznamnější nálezy byly zachyceny v prostoru Dominikánského Náměstí, jsou jimi pozůstatky středověkého komplexu domu cisterciaček ze Starého Brna s kaplí sv Václava. Pracovníkům společnosti ARCHAIA se podařilo zdokumentovat i části dvou pecí na pálení vápna ze 13. století a novověkou kašnu.

David Merta, vedoucí výzkumu

Ve stínu hradeb (Ivančice)

07. 04. 2023 – Michal Bučo - Pavel Staněk - Martina Maršíčková - Ondřej Čmelák – zobrazit

Už v průběhu podzimu minulého roku započala rekonstrukce prostoru U tří kohoutů v Ivančicích. Cílem je vybodování nového kruhového obchvatu, který ulehčí dopravě ve městě... Ve stínu hradeb (Ivančice)

07. 04. 2023Archeologie na ulici Spolková v Brně

07. 04. 2023Ohlédnutí za archeologií při rekonstrukci Mendlova náměstí v Brně

12. 02. 2023Zpracování nálezů z novověké jímky ze zámku v Červené Řečici

12. 02. 2023Mendelova podpora archeologie

13. 11. 2022Středověká hrnčířská pec v Černovicích (okr. Pelhřimov)

09. 10. 2022Podzemí ve Světlé nad Sázavou

29. 08. 2022Tajuplná Stará hora

29. 08. 2022Na úbočí Starej Hory - Oslavany

16. 06. 2022Mendelova výstavka