Obchodní galerie Velký Špalíček

Archeologický výzkum v prostoru Velkého Špalíčku v Brně

Stavba Obchodní galerie Velký Špalíček, vedla k nutnosti provedení záchranného archeologického výzkumu, stejně jako je tomu u většiny staveb realizovaných v MPR Brno. Archeologové občanského sdružení ARCHAIA spolu s pracovníky Moravského zemského muzeum prozkoumali během měsíců února až května roku 2000 plochu o rozloze téměř 3000 m2 ! Výzkum navazoval a významně doplnil výsledky archeologického odkryvu provedeného AÚ ČSAV v letech 1990 a 1991. Koncem léta téhož roku byl také prozkoumán i prostor parcel Dominikánská 1, 3 , 5 , 7.

Předběžné vyhodnocení výsledků výzkumů přineslo dva základní okruhy poznání. Jsou to zvláště informace doplňující podstatnou měrou stávající znalosti o urbanistickém vývoji celého bloku od založení města (1243) až po současnost. Spolu s aktuálními nálezy historických staveb v prostoru Staré radnice a Dominikánského náměstí podávají získané informace ucelený obraz o stavebním vývoji této části města ve středověku. Prozkoumáno bylo celkem sedm středověkých městišť s původní kamennou zástavbou. Významné jsou zvláště nálezy pozůstatků markraběcí mincovny ze 14. století a tří zahloubených dřevohliněných domů ze 13. století - počátku města. Druhým významným okruhem poznání je odhalení zázemí měšťanských domů, které reprezentují zejména odpadní jímky z nichž byly vyzvednuty nálezy dokládající vývoj hmotné kultury od 13. do 17. století (kuchyňská keramika - džbánky, hrnce, poháry; stavební keramika - tašky, prejzy, dlaždice, zlomky skleněných pohárů, železná kování atd.). Nejvýznamnějším nálezem je soubor patnácti glazovaných nádob ve tvaru zvířat - tzv. "akvamanile". Rozsahem nemá soubor v České republice obdoby a svým významem překračuje i středoevropský region. Celkem bylo zachráněno přibližně 35 tisíc nálezů převážně z období středověku, jež v budoucnosti výrazně napomohou k poznání každodenního života středověkých měšťanů.

Překvapujícím zjištením je doklad osídlení ze starší doby kamenné (Paleolitu) – přesněji z období před cca 200 000 lety. Přítomnost Homo Erectus (předchůdce moderního člověka ) na tomto místě reprezentovaly nálezy kamenných nástrojů, uhlíků a propálené hlíny, jež byly vyzvednuty z hloubky cca 4 m pod dnešním terénem.

David Merta, vedoucí výzkumu

Hrad Hluboký

20. 02. 2025 – Miroslav Dejmal – zobrazit

Na Olomoucku se nachází na okraji dnešního vojenského prostoru hrad Hluboký. Hrad si prošel celkem pestrým osudem, od soukromé rezidence Jana Volka, přes zeměpanský hrad a držbu pány z Kravař, až po husitský opěrný bod, který blokoval Olomouc... Hrad Hluboký

12. 02. 2025Neolit v Oslavanech

28. 01. 2025Laboratorní hlasatel: Slepené mince

14. 01. 2025Unikátní soubor kamnových kachlů z Veselí nad Moravou

20. 11. 2024Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

19. 11. 2024Nálezy středověkých reliéfních kamnových kachlů v Červené Řečici

06. 11. 2024Mamutí ráj v Brně

05. 11. 2024Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy

05. 11. 2024Reportáž České televize o Stříbrném domě v Jihlavě

13. 09. 2024Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)