Františkánská 9
Dokumentace při demolici středověkého domu v Brně na ulici Františkánská 9
Pracovníci společnosti ARCHAIA v měsíci červenci roku 2000 dokumentovali dům Františkánská 9 na tzv. Římském Náměstí v Brně. Dnes je dům již stržen a zůstaly z něj prozatím zachovány pouze suteréní prostory, dnes zcela zasypany sutí a nad celým prostorem je postavena provizorní tržnice
Dům byl výjimečný nejen svým zvlaštním umístěním - předsazením před dnešní uliční čáru, ale i svou stavební minulostí. Stará stavba přirozeně dotvářela atmosféru historického náměstí. Dnes již zasypaný kamenný suterén v přední části parcely pochází ze 13. století, z období kdy v této části města měli židovští obyvatelé své ghetto. Zadní část přízemí domu byla vystavěnav závěru středověku z cihel a ještě v gotickém slohu (15. století). Z této fáze přestavby pochází i nalezený fragment gotického portálu s otvorem pro závoru.
Během staletí byl dům znovu a znovu přestavován až do současnosti. Opravdu unikátní památkou z přelomu 19./20. století byla pekařská pec, vsazená do jedné z místností v zadní části domu. Na počátku 90. let byla pec ještě zcela zachovaná, jednalo se zcela jistě o jedinou zcela zachovanou pec v Brně. Obdobu bychom těžko hledali i na jižní Moravě.
Prostor parcely byl archeology sledován po celá devadesátá léta. V roce 1991 proběhla před plánovanou rekonstrukcí první etapa záchranného archeologického výzkumu v zadní části parcely, prováděná Archeologickým Ústavem ČSAV v Brně. Pro nedostatek finančních prostředků byl výzkum přerušen a pokračoval až v roce 1995, financován novým majitelem. Po krachu projektu rekonstrukce domu a náměstí byla výzkum opět přerušen dodnes nebyl obnoven. Dům byl v roce 1990 a znovu v roce 1995 dále odbouráván a chátral. V roce 2000 se pro žalostný stav rozhodl současný majitel dům strhnout.
David Merta - Mgr. Marek Peška
Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)
20. 11. 2024 Lenka Sedláčková zobrazit