Vyrábělo se pod Provaznickým vrškem zlato ze švestek?

23. 09. 2021 – Lenka Sedláčková

S přestávkami probíhající výzkum na nároží ulic Leitnerovy a Kopečné se již pomalu blíží do finiše. Prozkoumat zbývá jen prostor, který se nachází pod sklepy původně zde stojícího domu Leitnerova 9. Přítomnost spodních partií odpadních jímek jsme tak trochu očekávali. Pro milovníky nálezů, které poodhalují každodenní život našich předků, jsou právě tyto archeologické situace obrovským zdrojem rozmanitých informací. Čas od času se ale mezi nálezy stolní a kuchyňské keramiky objeví i ty, které k vybavení běžné středověké domácnosti mají daleko.
První „nakopnutá“ jímka v dnešním odpoledni vydala zlomky keramických destilačních přístrojů, tavící kelímky (tyglíky) a další předměty, které bychom asi jen marně v běžné domácnosti 1. poloviny 15. století hledali. Avšak právě tyto předměty tvořily nepostradatelnou součást alchymistických, prubířských a dalších specializovaných dílen.
Zda by se mohlo například jednat o část vybavení alchymistické dílny, které se jako odpad ocitlo v jedné z jímek, se pokusíme zjistit příští týden. Tak nám držte palce! Byla by to naše první brněnská…

Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.