Zpráva z médií: „Fantastický objev zapomenutého sklepení na Moravském náměstí v Brně“

11. 11. 2020 – Antonín Zůbek

Lidé procházející v posledních dnech Moravským náměstím jistě zaregistrovali, že v místech, kde se konávají vánoční trhy a bývá zde postaveno vyhlídkové ruské kolo, se něco děje. Přístřešky, které se zde objevily, ovšem nepředstavují předskokany adventních stánků. Jsou doprovázeny pohybem stavebních dělníků a jejich techniky. Přístřešky totiž slouží k zakrytí výkopů průzkumných šachet. Jejich provedení si objednal Odbor životního prostředí Brna-střed, aby zjistil stav zachování reliktů Německého domu, především s ohledem na možnou přítomnost dutých prostor pod stávajícím povrchem parku. Jejich nález by mohl zásadně ovlivnit realizaci chystaného projektu rekonstrukce Moravského náměstí. A stalo se. Veřejnost byla prostřednictvím médií seznámena s „fantastickými objevy“ zachovaných sklepů někdejší budovy.
Při stavebních pracích realizuje naše společnost archeologický dohled. Potvrdilo se, že úroveň prvního suterénu je zarovnána stavební sutí. Medializovaný fantastický objev představují sklepy druhého suterénu v zadní části budovy, u nichž zůstaly zachovány klenby a jejich prostory byly zasypány jen částečně. Sloužily například k uskladňování potravin a nápojů. Mezi archeologickými nálezy zatím dominují především skleněné láhve a jejich fragmenty. Umožňují náhled do šíře možností občerstvení podávaného v Německém domě v posledních dnech jeho fungování.
Německý dům byl postaven v letech 1888 – 1891 a tvořil spolkové a kulturní středisko německých brněnských občanů. Vznikl do jisté míry jako reakce a protiváha již existujícího Besedního domu na Husově ulici, spolkového centra českých občanů. Konaly se zde koncerty, divadla, schůze a přednášky. V době 2. světové války však budova sloužila výhradně činnosti nacistických organizací (NSDAP, Hitlerjugend a dalším). Pro české Brňany se tak stala doslova „symbolem zla“ a proto nebyla vůle zabránit zkáze stavby, kterou v závěru války zasáhlo bombardování a zachvátil ji požár. Následně byl Německý dům 19. srpna 1945 zbořen.


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.