Pyšel

29. 05. 2020 – David Merta

Kdysi jsem si pohrával s myšlenkou, že doma nahradím tvrz ze Mstěnic, aby se dalo kde hrát s dřevěnými rytíři, co vyřezal tatínek pro tuto příležitost. Něčím jiným. A tou novostavbou měla být věž z Pyšela. Byly k ní dobré podklady a docela jsem ji znal. Nakreslil jsem si plány v měřítku 1 20 a tím jsem skončil…ne, že by mne tvrz přestala zajímat, ale vše se dělo tak nějak platonicky. Vevnitř jsem nikdy nebyl…tak tedy k této tvrzi…

Obec Pyšel s blízkými Říčánkami, pustými již 1446, patřila ve 14. století vladykům z Pyšela. Vladykové z Pyšela zdědili na přelomu 14.-15. století po příbuzném rodu ještě obec Oškarec. Obě vsi přešly v 15. století na spřízněné vladyky z Říčan a po nich na Valecké z Mírova. Po připojení ji získali páni z Lomnice a v 16. století patřila ves k náměštskému panství, došlo k zániku sídla a tvrz se následně stala hospodářskou budovou.
Tvrz se dochovala ve středu obce při usedlosti č.p. 46 jako jednopatrová budova čtvercového půdorysu o délce strany přes 8 m. Dodnes je zachován gotický portálek u vchodu do patra i přízemí, gotická ostění tří někdejších oken a krakorce v prvním poschodí. Ještě koncem 19. století byla v přízemí studna…

Nyní je objekt tvrze v soukromém vlastnictví.

K prohlížení a čtení:

https://www.hrady.cz/tvrz-pysel-trebic

http://www.castles.cz/tvrz-pysel/

https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/majitele-se-rozhodli-opravit-unikatni-vez-vodni-tvrze-pysel-prispeje-33-tisic-20190406.html

Nekuda, Vl.-Unger, J.1981: Hrádky a tvrze na Moravě


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.