Velikonoční vajíčka

12. 04. 2020 – David Merta

Vejce k Velikonocům patří a jejich barvení také. Jenže jsem o tom skoro nic nevěděl a předpokládám, že vy také ne. Tak tedy:

Velikonoční význam vajíčka se k nám rozšířil z Římské říše. V předbiblických vyobrazeních světa spatřuje světlo světa obrovské vejce, které vyšlo z božských úst. A z tohoto vejce následně vyšel veškerý život na Zemi. Vejce vždy vyjadřovalo plodnost a hojnost. Z tohoto důvodu ho rolníci každé jaro zakopávali před prvním zoráním do půdy, aby jí přinesli úrodnost.

V tzv. dávných dobách se vejce kladla k zemřelým do hrobu jako symbol přechodu z pozemského života do světa mrtvých. Vejce přestavovalo duši, která se vyprostí z tvrdé skořápky lidského těla, a volně projde do nadpozemských sfér.

Tradice zdobení vajec jako součást jarních rituálů jsou totiž velmi starobylé. V Africe se našly zdobené, ryté pštrosí vejce staré asi 60.000 let. V pre-dynastickém období Egypta a raných kulturách Mezopotámie a Kréty, byla vejce spojena se smrtí a znovuzrozením. Zdobená pštrosí vejce, a reprodukce pštrosích vajec ve zlatě a stříbře, byly často umísťovány v hrobech starých Sumerů a Egypťanů před 5000 lety. Tyto kulturní, ale také obchodní, náboženské a politické vztahy mohly ovlivnit rané křesťanské a islámské kultury kolem Středozemního moře.

Křesťanský zvyk barvení velikonočního vajíčka, začal mezi prvními křesťany z Mezopotámie, kteří barvili vejce červenou barvou, ve vzpomínce na Kristovu krev, která byla prolitá za jeho ukřižování. Křesťanská církev oficiálně přijala vejce jako symbol vzkříšení Ježíše Krista. Kniha “Římský Rituál”, která byla zveřejněna v roce 1610, ale která má texty mnohem staršího data, obsahuje první zmínky o velikonočních tradicích a požehnání velikonočního jídla, jako jsou třeba vejce, beránek a chléb.

Profesor sociologie Kenneth Thompson popisuje rozšíření používání velikonočního vajíčka v celém křesťanském světě. Zjistil, že použití velikonočních vajec přišlo z Persie do Mezopotámie, odtud do Ruska a přes Sibiř do Evropy. Kde kromě červené barvy používali na barvení velikonočních vajec i barvy zelené a žluté.

Etnolog a filolog Jacob Grimm z 19.století tvrdil, že lidový zvyk velikonočního vajíčka mezi kontinentálními Germánskými národy může pocházet z jarní slavnosti Germánské bohyně “Ostara”, odtud pak pochází německé Ostern ‘Velikonoční’…

 

http://www.kavapo.cz/cs/novinka/velikonocni-vejce-jako-symbol-zivota-a-jeho-historie/

https://www.kucharkaprodceru.cz/velikonocni-vajicka/?fbclid=IwAR1-rn0AD2o_mQ8AnmV677pdl6EaBcfngkvjQ5p-04__dqSlefJPFNeCwn0

https://www.woodenphotoblocks.cz/2019/03/24/velikonocni-vejce-a-tradice-jeho-zdobeni/


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.