Areál Nemocnice u Milosrdných bratov – Archeológia 18. storočia

23. 12. 2019 –  Róbert Antal

Kde archeológia začína a kde vlastne končí? Čo ešte je archeologický nález a čo už je iba tzv. „recent“? Než aby sme o tom zdĺhavo diskutovali, pustili sme sa v priebehu októbra do ďalšej časti výskumu v areáli Nemocnice u Milosrdných bratov. Tentokrát sme sa pozreli pod podlahy uličnej budovy na Vídeňskej 3. Postupne sme načali 4 sondy – jednu v prejazde a tri v priliehajúcich miestnostiach.
Že aj 18. a 19 storočie má čo ponúknuť sme zistili veľmi rýchlo. Pod odstránení vrchných suťových navážok sa nám podarilo odkryť pozostatky múrov staršej budovy, ktorej zánik predbežne datujeme do začiatku 19. storočia. Budova tak pravdepodobne fungovala minimálne v druhej polovici 18. storočia. V sondách sme našli viacero úrovní podláh (niektoré možno už zo 17. storočia), ohnisko, pozostatky hlinených omietnutých stien či pozostatok kamen. Výskum nám postupne, že dispozícia staršej budovy bola pravdepodobne odlišná od dnes stojaceho domu. Dokonca pracujeme aj s možnosťou, že sa jedná o dve samostatné stavby. No a podľa čoho sme vlastne budovy datovali? Konečne sa usmialo šťastie aj na nášho detektorára Martina, ktorý nám nazbieral peknú zbierku mincí z 18. a 19. storočia. Po spracovaní nálezov Vám ich snáď budeme môcť ukázať. 
Neskôr sme sa pod budovami dostali až do stredovekých úrovní, nezdá sa však, že by tieto ešte súviseli s obytnou zástavbou. Pravdepodobnejšie je, že sa už čiastočne jedná o náplavové vrstvy súvisiace s tokom blízkej Svratky.
Náš výskum sme prerušili až tesne pred Vianocami, aby sme nabrali nové sily na jarné pokračovanie. A tak aj vám prajeme pokojné sviatky. Uvidíme sa po Novom roku 


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.