Domy z celého Rakouska – skanzen Stübing

03. 12. 2019 – David Merta

Rakouské muzeum v přírodě ve Stübingu (okres Deutschfeistritz) nedaleko Štýrského Hradce je se svými 97 objekty a více než šedesáti hektary jedním z největších muzeí svého druhu v Evropě. Geograficky jeho areál určitým způsobem kopíruje území Rakouska, proto zde má své představitele lidových staveb každá spolková země. Stoupající údolí, v němž je tento skanzen umístěn, se rozprostírá od východu k západu a najdete zde jak rákosové budovy z Burgenlandu, tak i horské chaty z Bregenzského lesa. Jedná se především o statky, z nichž nejstarší jsou ze 17. století. Přeneseny sem byly také staré mlýny, škola a lesní chaty. Interiéry domů jsou samozřejmě náležitě vybaveny dobovým mobiliářem.

            Historie skanzenu, který v roce 2013 slavil 50. výročí založení, je neoddělitelně spjata s osobností jeho zakladatele, stavitele a dlouholetého ředitele Viktora Herberta Pöttlera. Ten o vzniku skanzenu začal uvažovat v roce 1961. Pöttler se odborně zabýval výzkumem tyrolského statku a zemědělské komunity obecně. Od roku 1964 vedl spolek pro vznik skanzenu a v roce 1970 se stal ředitelem skanzenu samotného. Jeho celoživotní dílo představuje nesmazatelnou stopu v oblasti výzkumu kulturního dědictví Rakouska. Působil také jako pedagog Etnologického ústavu Karl-Franzens-Universität Graz.

            Stübing jsme navštívili v roce 2016 a líbil se nám.

 

Více na:

https://www.museum-joanneum.at/en/open-air-museum

https://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20130814_OTS0129/gruender-des-oesterreichischen-freilichtmuseum-stuebing-dr-viktor-herbert-poettler-ist-gestorben-bild

https://www.museum-joanneum.at/freilichtmuseum


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.