Bochum

Petr Hrubý

Proč právě střední Porýní: Ve středním Porýní v tom nejširším slova smyslu, se setkáváme s rudním hornictvím, hutnictvím a obecně s vyspělými metalurgickými technologiemi již v římskoprovinciálním období (např. i Krohn 2003), čehož příkladem může být třeba lokalita Lüderich u Kolína nad Rýnem (Körlin – Gechter 2003). Rudní hornictví bylo v Porýní provozováno v římské režii na obou březích řeky, před i za limitem. Vzhledem k značné setrvačnosti kontinuálního přežívání římskoprovinciálních kulturně civilizačních i technologických tradic hluboko do raného středověku se tak zdá, že jednou z klíčových oblastí raného převzetí a dalšího rozvoje báňsko hutnických technologií ve středověkém světě, které ve 13. století dorazily i k nám, je právě střední Porýní. Centrem středověké těžby rud v pahorkatině Odenwald na středním Rýně je Wiesloch u Haidelbergu, exploatovaný od 11. do první pol. 13. století (Hildebrandt 1993, 255-265), či ještě severněji situovaná středověká důlní centra Bensberg (od 1122) východně od Kolína nad Rýnem, popřípadě Plettenberg (od pol. 10. stol) v oblasti Sauerland (Krabath 2001, 304-305). Tam se nalézá také důlní komplex ze 13. století Silberkaule u Engelskirchen, zaměřený na produkci olova (Gechter 2003). K těžbě rud se vztahuje listina císaře Jindřicha V. (1086-1125) z roku 1122, kterou panovník daruje klášteru Siegburg kovy a bohatství (metalli vel pecunie) na klášterním panství (Hägermann 1984, 15, č. 2). Listina Konráda III. (1138-1152) zmiňuje k roku 1150 také práva kláštera Corvey poblíž Höxteru na kovy u lokality Marsberg na samém severovýchodním okraji Siegerlandu (Hägermann 1984, 15, č. 5). Práva na těžbu stříbrných rud získalo listinou Friedricha I. Barbarossy také arcibiskupství v Trevíru v roce 1158 (Hägermann 1984, 15 č. 10). A konečně ve středním Porýní (spolková republika Severní Porýní - Westfálsko) se nachází panství a premonstrátský klášter Steinfeld, který hrál významnou roli při kolonizaci části Českomoravské vrchoviny. Právě ze Steinfeldu přišli v roce 1149 premonstráti do Želiva, kde vystřídali předchozí benediktýny a kdy se začla významná perioda zkulturňování a osídlování krajiny Humpolecka a severozápadního Jihlavska. Poněvadž ještě ve 13. století želivští premonstráti figurují na Jihlavsku i v roli důlních podnikatelů, nelze tak vyloučit, že se předtím vedle jiného podíleli i na prospekci rudních žil na svém území, přičemž je hypotheticky možné, že k tomu vedle finančních prostředků měli i určité zkušenosti či předpoklady odborné, související s vazbou právě na domovský Steinfeld.

Altenberg v oblasti Siegerland: V oblasti Siegerland (Severní Porýní–Westfálsko) se nachází zkoumaná důlní lokalita Altenberg u obce Müsen, zpracovaná jako interdisciplinární studie. Jedná se o komplex situovaný v sedle mezi Müsenem a Littfeldem ve výškách 480-495 m. Je složený ze sídliště značně vyspělých forem, označovaného za město či městečko, dále dolů, přilehlých úpraven a hutí. Ačkoliv první písemný pramen, zmiňující lokalitu „Aldinberg“ (antiquus mons) pochází až z roku 1300, vrchol spadá do 13. století. Největším přínosem výzkumu je exkavace důlních děl báňskou metodou. Čtyři z jam byly vyzmáhány a dokumentovány do hloubek až 20 m. Šachty poskytly mimořádně zachovalé dřevěné konstrukční prvky, jako čepované či roubené věnce a svisle kladené pažící fošny, což umožnilo rekonstruovat způsob výdřevy. Provozy primární úpravy rud jsou zastoupeny kanály s kamennými stěnami a s výdřevou. Mezi pece, převážně prubířské, patří menší obdélné objekty s kamennou vyzdívkou či stěnami (Dahm – Lobbedey – Weisgerber 1998 1, 61, Abb. 22, 94-95, 120, Abb. 73). Výjimkou je situace na východním okraji areálu, kde byly prozkoumány kamenné základy obdélné a oválné pece v superpozici. Hutní provozy v podobě deponií strusek a dřevěných uhlíků byly několika řezy zkoumány v poloze „In der Wilden Wiese“ s vazbou na potok Rothenbach. U sídliště, nelze mluvit o pravidelném urbanismu. Konstrukční pojetí jednotlivých objektů naznačuje značnou vyspělost. Převažujícím typem staveb jsou zděné kamenné sklepy se vstupními šíjemi s kamenným nebo dřevěným schodištěm (Dahm – Lobbedey – Weisgerber 1998 1, 63-68, 92-93, 97, 100-103, 127-128). Dominantou je dvoudílná kamenná stavba (tzv. Turmhaus), považovaná za ústřední dům. Jako dílenské objekty možno označit stavby výhradně dřevěných konstrukcí a nezahloubené. Pestrou hmotnou kulturu dokládají vedle keramického souboru zlomky vážek, přezky, plíšky, šatové ozdoby, odlitek vyhutněného olova, zámek, podkovy, nůžky, nože, hornické náčiní a stavební kování. Za výjimečné lze považovat nálezy textilií a kůže.

Výprava tam a zase zpátky: Na základě dřívějších kontaktů, nezbytné předchozí organizace a pozvání od Prof. Thomase Stöllnera (u nás patří již ke spíše známějším tvářím), jsme v lednu v sestavě Petr Hejhal, Petr Hrubý (ARCHAIA Brno, pracoviště Jihlava) a Filip Velímský (ArÚ Praha, pracoviště Kutná Hora) vyrazili do Bochumi. Našimi cíly bylo presentovat výsledky montánně archeologických výzkumů v obou městech, vyměnit něco odborné literatury, navázat další kontakty, resp. poznat osobně ty, které jsme zatím znali jen jako pojmy z literatury, a samozřejmě navštívit musejní exposici starého hornictví. V tomto ohledu lze poslední z jmenovaných cílů úžeji specifikovat zejména na část expozice věnované středověkému hornickému centru Altenberg v Siegerlandu. Návštěvu expozice jsme zcela přirozeně propojili s návštěvou pro nás nesporně legendární lokality samotné. Vlastně ještě jeden přínos měla naše třídenní expedice a sice prohlídku jednotlivých pracovišť DBM a Ruhruniversität Bochum, Fakultät für Geschichtswissenschaft, Archäologische Wissenschaften - Fach Ur- und Frühgeschichte. Nutno již na úvod avizovat, že všechny cíle výpravy byly splněny. Naše hostující přednášky se konaly v aule musea v rámci pravidelného přednáškového cyklu, který DBM ve spolupráci s Ruhruniversität prakticky celoročně uskutečňuje. Mimo jiné tam jen pár týdnů před námi promluvil např. i kolega Jozef Labuda ze Slovenského Banského muzea v Banské Štiavnici. Téma i název jihlavského příspěvku byly celkem jasné: "Die Bergstadt Jihlava (Iglau, Tschechien) - Neue Ergebnisse montanarchäologischer Forschungen 2002-2007" (přednesl Petr Hrubý). Název referátu kolegy Velímského zněl "Die neuentdeckte Spuren des mittelalterlichen Bergbaues in Kuttenberg" (obojí uvedl a moderoval Prof. Thomas Stöllner).

Některé postřehy: Výzkum (terénní i labortatorní) se v Bochumi již dávno neomezuje na evropská historická montánní či metalurgická témata, nýbrž je v širokém spektru rozprostřen od Jižní Ameriky po střední Asii. Pracovní kolektivy DBM a Ruhruniversität jsou, pokud jde o montánní archeologii a přidružené vědní obory, velmi prolnuté a hranice mezi nimi, pokud vůbec existuje, je velmi volná až téměř setřená, ovšem jen v tom nejpozitivnějším smyslu slova. Atmosféra je zde mimořádně přátelská a kolegiální a je vidět, že jsou zde sdruženi lidé s dlouhodobou praxí a zkušenostmi, řízení navíc lidmi stejně tak schopnými. Pokud k tomu přidáme dostatek prostředků (z našeho pohledu rozhodně), je jasné, že výzkum a publikační činnost v těchto institucích musí být na velmi vysoké úrovni. Naše podniková knihovnička se rozšířila o řadu monografií, značný počet Anschnittů, nebo také o zcela nové vydání bochumského exempláře monumentálního díla Das Schwazer Bergbuch (Bartels – Bingener – Slotta 2006).

Vybraná literatura
Bartels, Chr. – Bingener, A. – Slotta, R. 2006: „1556 Perkwerch etc.“ Das Schwazer Bergbuch. Band I-III. Der Bochumer Entwurf von 1554, Faksimile. Bochum.
Dahm, C. – Lobbedey, U. – Weisgerber, G. 1998: Der Altenberg. Bergwerk und Siedlung aus dem 13. Jahrhundert im Siegerland. Bonn.
Gechter, M. 203: Das Bleibergwerk Silberkaule, Gemeinde Engelskirchen, Rheinisch-Bergischen Kreis. In: Stöllner, T. – Körlin, G. – Steffens, G. – Cierny, J. 2003 (Eds./Hrsg.): Man and Mining – Mensch und Bergbau. Studies in honour of Gerd Weisgerber on occasion of his 65th bitrhday. Der Anschnitt – Zeitschrift für Kunst und Kultur im Bergbau, Beiheft 16. Bochum, 155-161.
Goldenberg, G. 1990: Die Schlacken und ihre Analysen. Relikte der Metallgewinnung und Metallverarbeitung. Freiburger Universitätsblätter 109, 1990, 147-172.
Hägermann, D. 1984: Deutsches Königtum und Bergregal im Spiegel der Urkunden, Montanwirtschaft Mitteleuropas vom 12. bis 17. Jahrhundert. Der Anschnitt. Zeitschrift für Kunst und Kultur im Bergbau. Beiheft 2. Bochum, 13-23.
Hildebrandt, L. H. 1993: Zum mittelalterlichen Blei-Zink-Silber-Bergbau südlich von Heidelberg. In: Steuer, H. – Zimmermann, U. (Hrsg): Montanarchäologie in Europa. Berichte zum internationalen Kolloquium „Frühe Erzgewinnung und Verhüttung in Europa“ in Freiburg in Breisgau vom 4. bis 7. Oktober 1990. Sigmaringen, 255-265.
Körlin, G. – Gechter, M. 2003: Römischer Bergbau auf dem Lüderich – Vorbericht über die Grabungen 2000-2002. In: Stöllner, T. – Körlin, G. – Steffens, G. – Cierny, J. 2003 (Eds./Hrsg.): Man and Mining – Mensch und Bergbau. Studies in honour of Gerd Weisgerber on occasion of his 65th bitrhday. Der Anschnitt – Zeitschrift für Kunst und Kultur im Bergbau, Beiheft 16. Bochum, 237-248.
Krabath, S. 2001: Die hoch-und spätmittelalterlichen Buntmetallfunde nördlich der Alpen. Eine archäologisch – kunsthistorische Untersuchung zu ihrer Herstellungstechnik, funktionalen und zeitlichen Bestimmung. Band 1 und 2. Internationale Archäologie band 63. Rahden/Westfalen.
Krohn, N. 2003: Volkanus – Gott der Schmiede? In: Stöllner, T. – Körlin, G. – Steffens, G. – Cierny, J. 2003 (Eds./Hrsg.): Man and Mining – Mensch und Bergbau. Studies in honour of Gerd Weisgerber on occasion of his 65th bitrhday. Der Anschnitt – Zeitschrift für Kunst und Kultur im Bergbau, Beiheft 16. Bochum, 249-270.

Některé odkazy
http://www.nemecka-archeologie.wz.cz/mont.htm
http://www.bergbaumuseum.de
http://www.bergbaumuseum.de/dhtml/u47.html
http://www.ruhr-uni-bochum.de/imperia/md/content/kommentiertes/jahresbericht_0809_komp.pdf
http://www.stahlbergmuseum.de/mambo/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=36
http://de.wikipedia.org/wiki/Bergrevier_M%C3%Bcsen
http://www.archaeologie-online.de/magazin/thema/montanarchaeologie/
http://www.bylany.com/index.html
http://zeliv.eu/klaster/10/historie-klastera
http://de.wikipedia.org/wiki/Kloster_Steinfel

Pohled na hlavní budovu DBM s důlní věží.

Expozice moderní těžby s důlními stroji...

Hornické sekery od pozdního středověku do 18.-19. století.

Staré hornictví je spojeno i s uměním - raně novověká soška horníka v tradičním kroji.

Svatá Barbora jako patron horníků a jeden ze 14 pomocníků.

Svatá Barbora jako patron horníků a jeden ze 14 pomocníků.

Svatá Barbora jako patron horníků a jeden ze 14 pomocníků.

Svatá Barbora jako patron horníků a jeden ze 14 pomocníků.

Panorama oblasti Siegerland na zaniklém horrnickém centru Altenberg.

Haldy jako připomínka těžby rud na Altenbergu ještě v 18.-19. století.

Lokalita Altenberg u Müsenu. Celkový plán středověkého hornického sídliště, dolů, hutí a úpraven (podle Dahm – Lobbedey – Weisgerber 1998).

Lokalita Altenberg u Müsenu. Pokus o kresebnou panoramatickou rekonstrukci (podle Weisgerber 1999).

Vyhlídková věž pro návštěvníky. Jistá imaginace tzv. věžového domu (Turmhaus), jehož kamenný suterén byl na tomto místě nalezen a zakonzervován zůstal přístupný veřejnosti (resp. těm, kdo jsou ochotni sem vyšlápnout).

Lokalita je vybavena informačními tabulemi u jednotlivých zastavení.

Suterény domů na Altenbergu.

Suterény domů na Altenbergu.

Rekonstrukce výdřevy jedné ze štol na Altenbergu v exposici DBM Bochum.

Rekonstrukce výdřevy šachty na Altenbergu v exposici DBM Bochum.

Něco z hmotné kultury středověkého Altenbergu: křesadlo s ocílkou a vpravo pak lampička, nalezená in situ.

Na Rammelsbergu nad Goslarem v Harzu nalezli středověkou botu, na Altenbergu v Siegerlandu, jak vidno, rovněž, na alpském francouzském Brandes en Oisans ostatně také a tak ještě že už i na tom našem Cvilínku jednu máme...

Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

Tak jako každý rok, i letos na jaře započala rekonstrukce teplovodní sítě. Oproti loňskému roku, kdy jsme se pohybovali v širším okolí Mendlova náměstí, se nyní naše pozornost přesunula o něco jižněji, do pravobřežní části řeky Svratky... Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!