návrat na úvodní stránku...

Zápisníček

Katedrála Notre-Dame

úterý  16. 4. 2019 – Miroslav Dejmal – skrýt článek

Včerejší večer celý svět v přímém přenosu pozoroval tragédii, kterou dnešní svět jen tak nepamatuje. Nešlo o žádné lidské drama, kde jde o stovky životů, na ty jsme zvyklí. Ale o požár katedrály Notre – Dame v Paříži. Tuto stavbu zná skoro každý, který je alespoň částečně zasažen vzděláním, či nějakým vztahem k Francii. Jde o symbol a to nejen Paříže a Francie, ale i o jeden ze symbolů Evropy. A když se k zemi kácí symbol člověka vždy jímá hrůza.

Co přesně požár v katedrále Naší Paní, jak zní přesný překlad, zničil se ukáže až v následujících dnech. Světová media zatím přinesla mnohé katastrofické záběry, jak shořela celá střecha. Pro každého kdo alespoň trochu rozumí stavbám, či katedrálu navštívil, je určitě nejdůležitější informací zda vydržela klenba. Tedy vlastně strop celé stavby. Od toho odvisí, nakolik bude zničen interiér budovy. Jak se zdá z několika málo publikovaných fotografií, klenba snad vydržela, i když několik polí se zbortilo. Velkou škodu také mohlo napáchat roztavené olovo, které bylo použito jako krytina střechy. Z interiéru se snad podařilo odnést většinu cenného mobiliáře, přesto ale mnoho cenných detailů určitě zaniklo. V případě střechy všechny.

Jednou z věcí, na kterou jsme v naší společnosti hrdi, je náš fotoarchív. Ten za těch 22 let existence již dokumentuje mnoho dnes zaniklých staveb a detailů. Když jsem přesně před rokem, před vypuknutím požáru, katedrálu navštívil, nevěděl jsem že pořízené fotografie budou tak rychle již historické. Snad se brzy dovíme co přesně bylo zničeno a snad se brzy i dočkáme toho, že katedrála povstane z popela jako ten bájný fénix…

Starší články:
Archív:
ilustrační fotografie
Virtuální model Brna Panorama města Brna YouTube.com

czech deutsch  english