návrat na úvodní stránku...

Zápisníček

Novější články:

Jošt Moravský po brněnsku

pondělí  30. 3. 2009 – David Merta – skrýt článek

Na Moravském náměstí v Brně, proti Nejvyššímu správnímu soudu, má stát socha. Ono tam má být těch soch víc. Celkem čtyři. Každá má symbolizovat jednu ze ctností. Ta socha, o které je řeč, je socha Jošta, synovce Karla IV., moravského markraběte, římského krále etc. Nemá to být soch ledajaká, má být jezdecká. A tady vše začíná (nebo končí). Jošt si jezdeckou nezaslouží. Ta je symbolem válečníka, Jošt byl pletichář a bůhví co ještě, můžeme slyšet. Jezdil v kočáře (takové čtyř nebo šestispřeží by bylo také pěkné sousoší!). Jošt si vůbec sochu nezaslouží. Proč zrovna Jošt? Byl přece římským králem. Ale jenom 110 dní, pak umřel na Špilberku, to je v Brně a v Brně je i pohřben. Mimochodem kousek od budoucí sochy, tedy pokud bude, v kostele u Tomáška. To je jenom jeden aspekt. A další? Vlastní soutěž. Co kdyby vyhrál David Černý? Jošt by v jeho podání mohl sedět na koni třeba obráceně, nebo by z něho mohl padat, případně by kůň jel na markraběti, a mohlo by to být i horší (viz Entropa). A Milan Knížák, ten by z něho udělal trpaslíka či co. Nebo takový Jiří David, to by mohl Jošt třeba něčím svítit. A neměl by Jošta koneckonců sochat někdo z Brna? Jsme přece patrioti! A tak podobně. A hned další problém. Jezdecká socha musí být vznešená. Umí někdo realistickou a ještě k tomu vznešenou sochu? A umí vůbec někdo koně? Kůň by mohl mít kropíř, to by se pod něj částečně schoval. Ale zase ty drapérie, umí to dneska někdo? Možná ano, možná ne. A další problematická záležitost. Je vůbec přípustné, aby jeden člověk začal s takovouto aktivitou? Přijít si, říct tady bude socha toho a toho, a hotovo. I když je nebo byl primátorem…Nemělo by být o soše třeba referendum nebo aspoň anketa? Neměla by se založit nějaká strana v mezích zákona? Občanské sdružení už ostatně existuje. S Joštem by se třeba dalo i do Evropy, vždyť byl římským králem…A kdo bude modelem? Není potřeba Jošta vyvést podle antropologické rekonstrukce nebo dobových iluminací? Nebo bude ztvárněn jaksi imaginárně? Kdo o tom rozhodne??? Bude kompetentní? A jak k tomu přijdou bratři markrabata Prokop a Jan Soběslav? A chudák tatínek Jan Jindřich. A nebude to blbé, když jeden Jošt bude podpírat vchod do místodržitelství (Moravská galerie) a druhý bude projíždět na koni kolem? Není to trochu schizofrenní? A co na to profesor Nejedlý? Ha!

Před časem jsme měli představu, že v rámci rekonstrukce Dominikánského náměstí by tam bylo pěkné vztyčit jezdeckou sochu Přemysla Otakara II. Samozřejmě v nadživotní velikosti a kůň by byl ve skoku. Dnes bychom se na stejném místě přimlouvali za monumentální ztvárnění útoku české těžké jízdy u Kressenbrunu, v čele s Přemyslem. Tam jsme to totiž Evropě naposledy vojensky ukázali (schválně zapomínáme na Husity, to bylo trošku něco jiného…). A mohlo by to stát před Jaltou, aspoň by se trošku schovala. Uhři by utíkali do Špalíčku, asi. A Brno by mělo sousoší jako nikdo.

Tak budeme mít konečně jezdeckou sochu nebo to dopadne tak nějak pobrněnsky? Já proti Joštovi nic nemám! Ani proti Davidovi Černému.

http://www.jostmoravsky.cz/

http://www.kressenbrunbrnensky.cz/

http://www.mojebrno.wz.cz/inka--brno-dalsi-zajimavosti-jost-lucembursky.html

http://rsvoboda.cz/media/files/090216_tiskova_zprava.pdf

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

Starší články:
Archív:
ilustrační fotografie
Virtuální model Brna Panorama města Brna YouTube.com

czech deutsch  english