Koníčci a jezdecké plastiky z Veselé

10. 10. 2016 – Lenka Sedláčková

Vedle již prezentované lidské plastiky se při výzkumu na Veselé můžeme setkat i s drobnou hrnčířskou plastikou koníčků, mnohdy i s jezdci.
Zjištěné nálezy jsou bohužel velmi torzovité. V nálezovém fondu jednoznačně převažují bělavé neglazované kusy nad polévanými exempláři.
Pro oko jsou tak zajímavé jen plastiky jezdců. Obě jsou vyrobeny z bílošedé jemné až mírně zrnité hlíny, bez polevy. Z utváření spodních částí je zřejmé, že jejich součástí byl původně i kůň.První plastika zaujme kapucí na hlavě a výrazně modelovaným obličejem, který lemují prstence vlasů. Levá ruka je zcela odlomena, pravá je zachována jen v náznaku.
Druhá plastika jezdce s kápí bohužel postrádá obličej, který se již v minulosti pravděpodobně „odloupnul“. Právě tento exemplář by mohl podporovat teorii „obličejových masek“, kdy postava jezdce je modelována z ruky a obličej vytvořený ve formě na ni následně nalepen.
Velmi podobné plastiky známe např. z brněnských lokalit jako Velký Špalíček či Zelný trh. Taktéž nálezy koníčků nejsou v Brně a vlastně na celé Moravě neznámým předmětem. Vždyť k roku 2009 jich Zdeňka Měchurová shromáždila na 100 kusů! Nejstarší nálezy z Veselé odpovídají 2. polovině 13. století a jejich výskyt zaznamenáváme průběžně až do 1. poloviny 15. století.

Literatura
Měchurová, Z. 2009: Drobná středověká plastika koníčka na Moravě (Úvahy a postřehy). AH 34, 173-187.


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.