Záchranný archeologický výzkum při rekonstrukci Zelného trhu v Brně – 5. část

23. 09. 2014 – Petr Holub, Antonín Zůbek

Předchozí statě o výsledcích záchranného archeologického výzkumu při rekonstrukci Zelného trhu (na těchto stránkách 22.8, 1.9., 8.9. a 15.9. 2014) byly tematicky šířeji pojaty a věnovaly se vybavení, které je s náměstím běžně spojováno (dláždění, vodní prvky atd.). Dnešní část se bude zabývat jediným objektem, který však významně doplňoval kolorit někdejšího tržiště. Jedná se o prvek spojený se středověkým a raně novověkým trestním právem – pranýř, který býval běžnou výbavou někdejších měst. Většinou měl podobu dřevěného či kamenného sloupu. Jednalo se o místo hanby a ponížení. Sloužilo k potrestání drobnějších přestupků nebo mravnostních deliktů. Odsouzení k němu byli přivazováni a odevzdáni okolí, které je mohlo hanobit, např. pliváním, urážkami, posměchem a někdy i ranami. Potrestány tak byly většinou hádavé ženy a nepoctiví řemeslníci a obchodníci.

Pranýř na Zelném (Horním) trhu můžeme vidět na vyobrazeních ze 17. a 18. století. Kamenný sloup je umístěn na kruhovém třístupňovém základu, na jeho vrcholu je umístěna čtyřboká lucerna. Stával v jihovýchodním koutě náměstí. V jeho blízkosti byla ještě umístěna tzv. klec bláznů. Do ní byli zavíráni tělesně či duševně postižení lidé, anebo „posedlí ďáblem“.

Archeologický výzkum v místech, kde pranýř zobrazují ikonografické prameny, objevil základové zdivo. Mělo kruhový půdorys o průměru 5 m. Dochovaná síla činila 1 m. S velkou pravděpodobností ho lze spojovat s popsaným pranýřem. Charakter zdiva ho předurčuje k datování do pozdního středověku.

Jako příklad můžeme uvést, že v roce 1600 byla pranýřem potrestána žena kloboučníka Jiřího, prodávající hrnce sádla s lojovou výplní na dně. Hrnce jí byly uvázány na krk a po potupném průvodu ulicemi ji i s hrnci připoutali k pranýři na Zelném trhu. Do budoucna bude zřejmě místo, kde pranýř stával, připomenuto občanům informační tabulí.

ilustrační foto
Obr 01 Pranýř na historickém vyobrazení. Vpravo „klec bláznů“.

ilustrační foto
Obr 02 Vyobrazení z roku 1768. Vlevo od pranýře „klec bláznů“.

ilustrační foto
Obr 03 Základové zdivo pranýře během stavebních prací.

ilustrační foto
Obr 04 Základové zdivo pranýře z ptačí perspektivy.

ilustrační foto
Obr 05 Pohled od západu.

ilustrační foto
Obr 06 Pohled od východu.


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.