Počítačová podpora XIII

03. 06. 2014 – David Merta

Minulou středu jsme se zúčastnili konference Počítačová podpora v archeologii, která se tentokrát konala ve Svratce, v kongresovém hotelu stejného jména. Pořadatelem byl Archeologický ústav AV ČR v Praze, generálními partnery KAR FF ZČU, ÚAM FF MU a GŘ NPÚ. Konference probíhala od středy do pátku (28. – 30. 5. 2014), přednášky byly první dva dny, v pátek pak exkurze. Absolvovali jsme tedy necelou polovinu přednášek. Ty byly součástí sekcí „Sběr a prezentace archeologických dat“ a „Statistika a modelování v archeologii“. Většina účastníků aktivních i pasivních náležela k mladší generaci, což je vzhledem k tématu vcelku logické. Zajímavou skutečnost představuje i to, že většina zpracovávaných dat pochází od někoho jiného, než zpracovatele (my se snažíme především zpracovávat svoje vlastní data, ono vytvořit je trochu trvá a dá to určité úsilí), případně jsou přebírána a zpracovávána data/prameny nikoliv primární. V některých případech to ani jinak nejde, což dokládá „Projekt archeologická mapa Čech“ (Martin Kuna a kol. ARÚP) nebo „Využití aplikace ArcGIS na příkladu Archeologického atlasu města Olomouce“ (Richard Zatloukal, NPÚ ÚOP Olomouc). Abych pravdu řekl, z praktického hlediska mne žádný z příspěvků sekce „Statistika a modelování v archeologii“ nijak extra neoslovil, čímž nechci říct, že by nebyly zajímavé. Např. „Archeologické kultury nebo modelované stáří? Jak na nejisté datování archeologických komponent na příkladu Jihovýchodní Moravy.“ Autoři přednášky (Jan Kolář, Peter Tkáč a Martin Macek z Botanického ústavu AV ČR) představující výsledky svého bádání nad kolekcí „veškerých dokladů minulých lidských činností v rozmezí mezolit až 1250 AD“ na území jihovýchodní Moravy pro účely modelování společensko-environmentálních vztahů navrhli opuštění datace podle tradičních kultur s tím, že je lze nahradit časovými úseky na základě dat C14. Na což kontroval prof. Neústupný, že datace podle kultur je v současnosti chronologicky přesnější než C14. Nebyl bych si tím úplně jistý.

Konference Počítačová podpora v archeologii umožňuje sledovat nové trendy ve zpracování, využívání GIS, modelování, statistickém a jiném zpracování archeologických výzkumů. Zároveň však můžeme pozorovat, jak se tu více či méně nápadně rozevírají nůžky mezi terénní archeologií (pořizování archeologických pramenů v klasickém smyslu slova) a zpracováním, respektive vyhodnocováním za využití IT. To mnohdy odkazuje k myšlence, která se neustále podsouvá – pokud neexistují relevantní data nebo jejich dostatečné množství, jeví se různá vyhodnocení a statistiky dost zvláštně. Někdy lze konstatovat, že účelově. Tím nechci tvrdit, že počítačová podpora je hloupost nebo módní, zbytečná a přeceňovaná záležitost. Jde jen o to, že je potřeba mít na paměti, že se jedná o prostředek, nikoliv cíl. A také bych pořád kladl prvořadý důraz na to, že primárně je potřeba naučit se zacházet a rozumět terénní částí archeologického výzkumu (ono to někdy trvá dlouho, nastat může i situace známá z klasika – noooo, nemá talent!). Zpracovávání a vyhodnocování je opravdu až důsledkem terénního výzkumu, a když ten se z nějakého důvodu nevyvede… Mimo to je dobré vědět, co děláme a proč to děláme (v nějakém širším kontextu). Jak by řekla jistá tetička Kateřina, počítač je dobrý sluha, ale zlý pán, počítačem se výzkum nevykope…Zajímavé bylo, že až na jednu výjimku se příspěvky netýkaly archeologie středověké (z toho, co jsme viděli a slyšeli). Znamená to něco? Lze z toho např. vydedukovat, že informační technologie prozatím dokážeme využít jen na „jednodušší“ výzkumy, ze kterých se v terénu získává obvykle menší objem dat než z těch středověkých? Předchozí litanie je o tom, že je potřeba jaksi vyváženě zacházet s terénem a tvořením primárních archeologických pramenů a s jejich vyhodnocováním, modelováním apod. Prostě archeologie nenalezeného se někdy najít nebo vypočítačovat doopravdy nedá.

Jinak nutno říci, že konference byla přátelská, dobře zajištěná (občerstvení o přestávkách) i organizovaná. Vyšel pěkný sborník abstraktů (asi se budeme muset opičit). Počasí přálo. My jsme se zúčastnili malým poustříkem k 3D modelům Brna pro roky 1400, 1645 a 1749. Těšili jsme se, že jako jediní budeme mít na posteru QR kód, ale byly tam dva nebo tři další, tak nám trošku sklaplo…

ilustrační
foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto


Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.